Jukitsu kirjoitti:Eli autona Opel Kadett 1.6i Beauty -91. Tekis mieli gynttereitä alle, mut 9x16 taitaa olla liian leveä, vai? Mut 8x15 kelpais myös. Onkos jollain ollu tämmöisiä settejä alla? Siinä yhessä Kadetissa täällä Turkkuses päi taisi olla 9x16, eli tässä ->
http://rengasturku.mercuriusonline.com/ ... dett16.jpg
-91 Kadeteissa taitaa olla vähän leveemmät takakaaret jos tuohon vanne- ja rengastaulukkoon on uskomista. Ottaakohan edestä tolppaan kiinni? Ja millä ET:llä näitä sitten kannattais miettiä?
Kiitoksia jos joku jaksaa vastata näihin ainaisiin "mahtuux"-kyselyihin.

Eteen/taakse 8X15 ET35 vanne, 195/45-15 renkaalla
Eteen 8X14 ET15 vanne, 195/45-15 renkaalla
Taakse 9X14 ET15 vanne, 225/40-14 renkaalla
...tollasia settejä ne on sinne alle laittaneet.
Se että mitä muutoksia siihen pitää tehdä että ne pyörii alla kivutta ei osaa sanoa muuta kun että kantti joutuu joko kääntämään tai leikkaamaan pois ja joutuu pikkasen pyöremmiksi kaaria muokkaamaan.
Näyttäs että tossa linkin kadetissa on noita kylkiä pullistettu senverran että se ei ole vakio mitoissaan kaarista.
Mut jos asianomainen kertos mitä siihen on tehty...
Edit: Tuli pieni luki virhe, sehän onki sedan tää auto...
Hankala ne on saada pyöriin sedanissa tai no onnistuu se kyllä mut mitä noille lokareille/takaoville on valmis tekemään.