Bilteman erkkasarjat

Kaikki autohifiin liityvät asiat.
Soittimet, kaiuttimet, vahvistimet, johtosarjat, jne...
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Bilteman erkkasarjat

Viesti Kirjoittaja TJT »

Kyllä,luitte oikein :D
Onkos kukaan moisia kokeillut?

http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi ... uote=31771

Hintahan noissa ei päätä huimaa ja tuskin kyllä äänenlaatukaan,mutta piessee calibran vakioämyrit jokatapauksessa.

Turha alkaa mitään alpinea,sonya sun muuta tyrkyttämään,kun tarkoituksena ei ole mitään kilpahifejä asennella,vaan lähinnä korvata alkuperäiset jossainvaiheessa edullisilla ämyreillä.

Nykyisellään kuskinpuolen keskiäänen ripustukset revenneet ja kuskin diskantista ei kuulu pihaustakaan,joten huonompaan suuntaan ainakaan tuskin noilla menisi :lollis:

Kyllä noita hyllyssäkin ainakin espoon biltemassa näytti olevan,vaikka väittävät olevan vain netti/postimyyntituote...
ekto
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3028
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ekto »

No ainakin ensimmäistä kertaa tehot on todennäköisesti ilomoitettu oikein. Ja eihän normaalista autoradiosta tuota enempää tule.

Kattosin silti vielä tuolta myydään autohifiä palstalta löytyykö edullista käytettyä. Tosin tällähetkellä ei paljoa erkkoja näytä olevan.

Jos ostat, niin laita kokemuksia. Oon purjeveneelle aatellu laittaa just jonkun halvan erkan, kun ne nykyset koteloidut on todella hanurista...
nuhapumppu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2802
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 19:19
Paikkakunta: asdfadfsdasfafdsd

Viesti Kirjoittaja nuhapumppu »

Kyllä mä kattoisin mieluummin käytettynä jotain satasen settiä. Saahan noita halpoja sarjoja uutenakin jo alle sataseen, vaikka dls b6. Omani myin 50 eurolla joskus.

Mutta jos meinaa vaan uutisia kuunnella niin kai noikin kelpaa :wink:
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Juupajuu...nuo bilteman ämyrit todnäk mahtuisivat kiltisti ilman kummempia modaamisia vakiopaikoille.

Tosin ehkä ennemmin kuitenkin laitan 10€ lisää ja haen autostudiolta pioneerin 6,5" erkkasarjan ;)
Simo
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3996
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli / Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Simo »

Mulla on Reksassa edessä Bilteman pienin Competition sarja (4½", tuote#31770) ja eipä sitä juuri kehua voi. Diskantit soi niin terävästi että korviin sattuu ellei niitä vaimenna ja bassoa ei tule juuri ollenkaan ellei sitä korosta soittimesta julmetusti (tosin se nyt on ihan odotettuakin noin pieneltä elementiltä). Vaan ei ollut kyllä kallis sarja kun ostin sen poistomyynnistä lähinnä siksi että sai reijät ovista umpeen. Näkyy netti/postimyynnistä sitä edelleen jopa saavan vaikka ollut poistuva tuote jo varmaan puoltoista vuotta :o
Ja sellanen juttu huomioitava asennuksessa että kiinnitysruuvi tulee liittimen kohdalle eli hyvin helppoa polttaa pääteaste kun ruuvaa ruuvin vähänkin vinoon.. :evil:
B Ascona '80 ja E Rekord '83
Jumitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2401
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 19:44
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Jumitzu »

Joku bilteman 6,5" midi on saanu ainakin kehuja oliko se nyt autosoundis joskus aikoinaan..
jos hintaa ja laatua verrataan..
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Kävin sitten autostudiolta hakemassa pioneerin halppis 6,5" erkkasarjan.

Kyseisessä satsissa ei ole erillistä jakosuodinta.
Samalla tavalla toteutettu kuin orggiskajareissakin,eli diskantin napojen välissä konkka.

Tämä oli oikeastaan vaan hyvä,niin ei tarttenut vedellä johtoja uusiksi ovien läpivienneistä.

Diskantit laitoin peilikolmioihin,niin sai ne hieman järkevämpään paikkaan,kuin alkuperäiset.

100x paremmin nuo soi,kuin orggiskajarit(varsinkin kun niistä oli molemmat diskantit pimentynyt ;) ).

Kuskinoven keskiääni oli lievästi sanoen huonossa kunnossa.
Ripustus oli ihan höttöä ja osittain jo revennytkin...
Vastaa Viestiin