Astra H kytkin ravistelee

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
turboarska
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 38
Liittynyt: 13 Helmi 2006, 13:10
Paikkakunta: Vaala

Astra H kytkin ravistelee

Viesti Kirjoittaja turboarska »

Onko muilla havaintoja Astra 1.6 wagonin kytkimen ravistelusta kostealla kelillä kylmänä? Ajettu on 12000 ja muuten pelittää kuin ajatus, en ole vielä ottanut yhteyttä huoltoon
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9605
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Tuttavan 33tkm ajettuun 1.6 H-Astraan vaihdettiin takuuseen uusi kytkin ravistuksen takia.
juikki
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 34
Liittynyt: 31 Tammi 2006, 21:04

Viesti Kirjoittaja juikki »

Mun H-astrassa on kans alkanut ilmenemään kytkimestä johtuvaa nykimistä varsinkin kylmänä liikkeelle lähdös...
Varmaan kannattaa ottaa huoltoon yhteyttä taas kerran :lol:
Avatar
Astra_X_2
'Senator'
'Senator'
Viestit: 742
Liittynyt: 19 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Astra_X_2 »

Joskus kostealla kelillä ekassa lähdössä hieman ravistaa. Mielestäni tuo on kuitenkin aika lailla normaalia, muistelen aikaisempienkin autojeni tehneen tuollaista.
Jerekar
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 31
Liittynyt: 19 Maalis 2006, 21:08

Viesti Kirjoittaja Jerekar »

Astra_X_2 kirjoitti:Joskus kostealla kelillä ekassa lähdössä hieman ravistaa. Mielestäni tuo on kuitenkin aika lailla normaalia, muistelen aikaisempienkin autojeni tehneen tuollaista.
Onko ne aiemmat ollu -(z)- :eita, vaikko autoja?
E: Alla aika hyvä vastaus ;)
Ruoste kukkii ja linnut laulaa..
Avatar
Astra_X_2
'Senator'
'Senator'
Viestit: 742
Liittynyt: 19 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Astra_X_2 »

Jerekar kirjoitti:Onko ne aiemmat ollu -(z)- :eita, vaikko autoja?
On.
Opel 4 ever
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 213
Liittynyt: 25 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Opel 4 ever »

Mulla on Astra-f ja kytkin on aina mulla ollessa 62tkm-224tkm ollu sellanen,että syksyllä oikeen sumuisen kosteilla ilmoilla ravistaa muutaman eka noston aikana.
mitään muuta haittaa ei ole ollut kytkin on alkuperäinen.
Noin uusien autojen kanssa kannattaa kyllä olla huoltoon yhteydessä,jos asian saa takuuseen korjattua.
Avatar
Astra_X_2
'Senator'
'Senator'
Viestit: 742
Liittynyt: 19 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Astra_X_2 »

Joskus H:n kytkin tosiaan ravistelee, vaikka lähtisi liikkeelle tallista. Tuolloin ei ainakaan kosteudella pitäisi olla mitään tekemistä ravistuksen kanssa. Pitäisiköhän tuosta tosiaan mainita huollossa...
Namiska
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 26 Joulu 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja Namiska »

Täällä ravistelee H-Astra 05 ajettu 25000km. Pahin on aamuisin, auto oikein tutisee, mutta päivälläkin seisottuaan muutaman tunnin jatkuu ravistelu lievempänä. Parin kolmen lähdön jälkeen peli rauhoittuu.
Kävin huollossa, jossa selvittivät että ongelma on valmistajalla tiedostettu ja korjaustapa on vielä päättämättä. Pyysivät odottamaan syksyyn.

Sitä vain en ymmärrä, miksi suurimmalla osalla tätä ongelmaa ei ole, jos se johtuu kytkinlevyjen raaka-aineen herkkyydestä ilmankosteuteen.
Avatar
Astra_X_2
'Senator'
'Senator'
Viestit: 742
Liittynyt: 19 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Astra_X_2 »

Hyvä juttu että ratkaisu on mietinnässä. Laitahan tietoa tännekin jos osaavat jossain vaiheessa tehdä tuolle jotain.
Avatar
Pesone
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 148
Liittynyt: 14 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Pesone »

Namiska kirjoitti:Täällä ravistelee H-Astra 05 ajettu 25000km. Pahin on aamuisin, auto oikein tutisee, mutta päivälläkin seisottuaan muutaman tunnin jatkuu ravistelu lievempänä. Parin kolmen lähdön jälkeen peli rauhoittuu.
Kävin huollossa, jossa selvittivät että ongelma on valmistajalla tiedostettu ja korjaustapa on vielä päättämättä. Pyysivät odottamaan syksyyn.

Sitä vain en ymmärrä, miksi suurimmalla osalla tätä ongelmaa ei ole, jos se johtuu kytkinlevyjen raaka-aineen herkkyydestä ilmankosteuteen.
Niinpä... Ei ole tullut vielä opelin kytkimen kanssa kummemmin leikittyä, mutta VW:n sitäkin enemmän ja siinä ainakaan ei kytkin pääse ulkoilmojen kanssa tekemisiin millään tavalla, eikä kyllä pitäisi päästä opelissakaan... joutuu tarkistamaan tämän ettei oo vain mutu juttui.... Mutta... ehkä vois enemmänkin jotain lämpölaajenemis jutskii epäillä, ei luulis ton grafiitin nimittäin hirveen perso kosteudelle olevan, mut mistäs noita tietää, en muista kyllä ennen moista juttua kuulleeni.
-99 v6 4motion paskatti variant aut. / -66 kupla / -00 1,4 mopo golffi (opel´s allway´s on my mind, monta sorsaa, pari astmaa ja omena)
ekto
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3028
Liittynyt: 03 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ekto »

Mullakin ravistaa aamulla ekassa lähdössä. Tehny tuota jo 100.000 Km jälkeen (nyt ajettu joku 150.000 km). Enemmänkin ominaisuus mitä vika. Ei kannata ottaa stressiä ja maksaa jollekkin, että se toteaa sen ominaisuudeksi, tai jopa ehdottaa vaihtoa. Laittaa sen sitten kun jos joskus leviää. Tosin epäilen että saat kelata sinne sen päälle 300.000 km ennen kun leviää...

Edit: En hoksannu että sulla on noin tuore peli. Kannattaa toki tuossa tapauksessa vaikka kysäistä asiasta...
juikki
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 34
Liittynyt: 31 Tammi 2006, 21:04

Viesti Kirjoittaja juikki »

Juuri äsken soitin huoltoon ja kyselin tosta kytkin jutusta ja kertoivat yhteen H-astraan vaihtaneen kytkimen ja tärinä oli loppunu siihen..
Samalla mulle varattiin kytkinremonttiin aika!
Eli kyllä kannattaa huoltoon soitella jos alla on tuore peli ja kytkin ravistaa!!
huusko
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 16 Huhti 2005, 17:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja huusko »

Minulla F-astra -97 160tkm, sama ravistus ongelmana lähdöissä, välillä jopa häiritsevää, joskus ei ravista ollenkaan. Kytkin vaihdettiin uuteen, ei korjaantunut. Olisipa tosiaan kiva tietää mistä johtuu.
Kotis
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 228
Liittynyt: 17 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kotis »

samoja ongelmia ollu fiat stiloissa, mitä noissa h astroissa on. johtuu kytkinlevyn materiaaleista. eipä oo auttanu levyjen vaihto.
Vastaa Viestiin