Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Eli ei ole startti varoitellu eikä muutenkaan vikaa, mutta tänään kun parempi puolisko tuli töistä kotiin ja parkkeeras auton pihaan.. minä siitä sitten kauppaan olisin menny mutta ei inahdakkaan ku vääntää avaimesta, virrat menee normaalisti päälle mutta kun yrittää startata niin ei pihaustakaan, paitsi konehuoneen puolelta kuuluu se semmonen naksutus ääni ku yrittää käynnistää. mitähän mahtaa olla paskana? Kiitos!
Maa - ja virtajohtojen tiukkuus/puhtaus tarkistuslistalle vaikka ekaksi ja onko akussa VARMASTI virtaa? Nuo nyt voisit ensi töikses tehdä ennenkuin alat repiin starttia irti
Juu akussa on kyllä voimaa, on puoli vuotta sitte vaihdettu ja mittariston valot palaa kirkkaana eli ei varmaan akku ole finaalissa.. kannattaako sitä hakata ylä vai alapuolelta? ja minkälaisella kalulla?
jos yläkautta pääset kolauttaan ´niin sehän on vaan helpompi.
varmaan riittää joku kohtuu iso lenkki avain tai vastaava,
entisessä autossa(ei opel) riitti että näpäytti meisselillä niin sitte pyöritti.
loppua kohti piti lyyä aina vaan kovempaa ja lopusa se ei ennää vaikuttanu, varmaan viikon verran meni ennen ku oli pakko korjata se
Itsellä ompussa oli samaa vikaa.. putsasin startille menevän maadoituspiuhan liittimen niin heti rupesi pelaamaan eikä ole enää samaa tehnyt.. eli voi näyttää liitos hyvältä mutta väliin on päässyt hapettumaa eikä tämän johdosta toimi.
Löytysköhön kuvaa keneltäkään niin tietäs mitä paikkaa rupeaa pieksemään.. on meinaan sen verran ahtaat paikat näille käsille ettei oikein pääse lähellekkään.. kiitos!