Calibran kytkinpoljin

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
mafia69
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 23 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Calibran kytkinpoljin

Viesti Kirjoittaja mafia69 »

Tuli tuossa lueskeltua kytkinpolkimeen liittyviä keskusteluja. Miten paljon ylempänä jarrupolkimeen verrattuna kytkinpolkimen pitää olla Turbo Calibrassa?

Tein tuossa sellaisen havainnon että kytkinpoljin on aika reilusti ylempänä.. Taitaa mennä muutenkin porrastetusti että kaasupoljin on alimpana kaikista.
Voiko sitä kytkinpoljinta säätää turvallisesti alemmas? Vai muuttuuko se korkeus kytkimen kulumisen mukaan?

Kytkin ottaa kiinni hyvin ja en ole huomannut luistamista. Poljin on melko hyvä muutenkin, ei liian jäykkä ja ei pidä ääntä.
Avatar
Jarnok
'Senator'
'Senator'
Viestit: 546
Liittynyt: 17 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Jarnok »

Kytkimen korkeus muuttuu kulumisen mukaan. kalikasta en tiedä mutta ascoissa ja omenoissa on kytkin siellä kytkinpolkimessa joka sytyttää käsijarruvalon kun kytkinpoljin nousee tarpeeksi, eli siis kun kytkinlevy on kulunut liikaa. Eikä sitä korkeutta oikein voi säätää, joudut löysäämään vaijeria ja jos kytkin on oikein säädetty niin et saa kouraasi muuta kuin harmia.
Avatar
2slow4motion
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1389
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 2slow4motion »

Turbo calsus oon ainaki säätäny "itselle" sopivaks ja hyvin on toiminu
Opel Calibra 4x4 turbo vm. 95
Opel vectra GT vm.90
2Slow4Motion
Vastaa Viestiin