Appelsiinipinta.

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Avatar
Tamu
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 67
Liittynyt: 18 Helmi 2006, 15:57
Paikkakunta: Hausjärvi
Viesti:

Appelsiinipinta.

Viesti Kirjoittaja Tamu »

Tietääkö joku kuinka sais tollasen appelsiinipinnan kiillotettua, ku tuli maalattua konepelti uudestaan ja tuli sellanen lievä aplari pinta ni olis kiva saada se kiillotettua ja mitään kiillotuskonetta ei oo valitettavasti käytössä.
ananias
'Senator'
'Senator'
Viestit: 443
Liittynyt: 18 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja ananias »

Melkein jos vie fixarille niin myllyttäs vähäsen. Voihan sitä käsin
tehdä vesihionnan sille.
Avatar
Makke's G
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 09 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Länsi-Turunmaa - Parainen

Viesti Kirjoittaja Makke's G »

Vesiliippaa tonnisella paperilla ja sit perään puleeraus ihan käsin pyörivillä liikkeillä Fareclan G3:lla ja sit Fareclan G10:llä ja lopuksi vaha päälle. Noin saat ehkä vähän paremman, mut et kyllä varmaan koko appelsiinia pois. Ole sit varovainen ettet liippaa puhki mistään, eli tarkkaile pintaa kaiken aikaa.
Olisko kannattanut ruiskutuksen aikana ohentaa maalia vähän lisää? No, eihän sitä aina huomaa jos noita ei ole paljoa tehnyt.

-Makke-
Avatar
Tamu
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 67
Liittynyt: 18 Helmi 2006, 15:57
Paikkakunta: Hausjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tamu »

No ei oo kyl hirveesti tullu maalailtua, mutta aikasemmin maalasin jo etuoven tosta ja siit tuli ihan hyvä. ja ei oo paljoa tossa konepellissä sitä aplari pintaa, mutta just sen verran et osuu omaan silmään. Auttaisikohan Cleaner-vaha tohon pintaan?? Ja kuinka kauan maalipinnan pitää antaa olla ennenkuin uskaltaa alkaa sitä vahaamaan (konepelti maalattu eilen)?????

Ja se täytyy vielä sanoa, että olisittepa nähneet sen edellisen pinnan mikä tos pellis oli. täynnä halkeamia ja pahoja kiveniskuja oli ollut ilmeisesti joku tosi hyvä maalari ku oli pohjat haljennu :roll:
Jansperi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 868
Liittynyt: 04 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jansperi »

Kyl sen varmaan jo voi vahata mut hiomaan ei kannata mennä vielä.
-Calikka-
Avatar
Jarnok
'Senator'
'Senator'
Viestit: 546
Liittynyt: 17 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Jarnok »

nyt kun vahaat niin kuivuminen (kovettuminen) kestää kauemmin.. sinuna odottelisin viikon-pari ennen vahausta.
Avatar
Makke's G
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 09 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Länsi-Turunmaa - Parainen

Viesti Kirjoittaja Makke's G »

Riippuu maalista. Jos maalattu acrylillä, niin seuraavana päivänä voi surutta vesiliipata jos kovetinsuhde ollut oikea. Keinohartsi vaatii sen viikon pari, mut tuskin sillä enää kukaan maalaa saatika alkydillä.

-Makke-
J.S.T
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3231
Liittynyt: 02 Kesä 2006, 19:03
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja J.S.T »

Ei ehkä vielä kannata alkaa vahaileen. Ja tuota kliineria en suosittele tuohon, ainakaan ilman konetta.
Avatar
Antti H
OCF Member 2017
Viestit: 4097
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Kajaani City

Viesti Kirjoittaja Antti H »

Viikon saapi odottaa maalauksen jälkeen ennenku kannattaapi vahata..
Aplaripintaa ei kyllä oikeen saa pois hiomalla niin ettei ite pinta kärsisi.
Saab 9-3 2.8t V6 Aero xwd
Omega B2 caravan
DTM Calibra.
Öljyä palaa siis autoissa, kuin myös kotona

OCF Formulatietäjä 2010&2018
Avatar
Eltsi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 284
Liittynyt: 25 Tammi 2006, 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Eltsi »

Jos oot maalannut sen konepellin ihan oikeilla automaaleilla, nii sille pinnalle ei saisi tehdä mitään n. 8 viikkoon (tämä pätee siis ainakin PPG:n maaleilla, joilla itse on tultu maalailtua). Eli annat sen maalipinnan olla rauhassa 1,5 - 2 kuukautta ennenkuin edes vahaat sitä hiomisesta puhumattakaan. Lisäksi kannattaa pitää se konepelti puhtaana, ettei esim. linnunjätökset seiso siinä pellillä ainakaan vuorokautta enempää. Jos sitä autoa tarvitsee pestä, niin en ainakaan suosittele käyttämään sitä missään huoltoaseman pikapesuissa, vaan mielummin pesee sen ihan käsin vedellä ja jollain miedolla pesuaineella. Ja koska sitä konepeltiä ei vielä ole vahattu (ennenkuin siis vasta n. 2 kk:n päästä), siinä ei ole vielä suojaus vedeltä ihan kunnossa johtuen lakkapinnan pienistä huokosista, tulisi autoa säilyttää mielellään suht kuivissa olosuhteissa. -(z)-
Opel Zafira Tourer 2,0 cdti Innovation vm. 2012
Opel Vecta C wagon 2,2 "Irmscher" vm. 2004
Opel Kadett C Coupe -projekti- vm. 74 & vm. 77
Avatar
Tamu
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 67
Liittynyt: 18 Helmi 2006, 15:57
Paikkakunta: Hausjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tamu »

Eli nyt olis tarkotus huomenna maalata toi konepelti kokonaan uudestaan ja tällä kertaa ihan ruiskulla (kävin ostaan uuden ruiskun joka on yläpuolisella säiliöllä). Maalin saan töistä (kaveri sekottaa mulle noin 300g maalia jos oikein muistan ja maalihan on sitten ihan normaalia eli ei mitään metallivärejä). Mutta nyt heräs kysymys, että minkälaisessa suhteessa tota kovetinta pitää käyttää ja entäs ohenninta??? Jos joku tietää niin olisin kiitollinen vastauksesta :)
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

Tamu kirjoitti:Eli nyt olis tarkotus huomenna maalata toi konepelti kokonaan uudestaan ja tällä kertaa ihan ruiskulla (kävin ostaan uuden ruiskun joka on yläpuolisella säiliöllä). Maalin saan töistä (kaveri sekottaa mulle noin 300g maalia jos oikein muistan ja maalihan on sitten ihan normaalia eli ei mitään metallivärejä). Mutta nyt heräs kysymys, että minkälaisessa suhteessa tota kovetinta pitää käyttää ja entäs ohenninta??? Jos joku tietää niin olisin kiitollinen vastauksesta :)
Jos kaveris pystyy sekotteleen niin kysese siltä myös tuo. Eri merkkisillä aineilla voi olla eri suhteet...
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Avatar
Tamu
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 67
Liittynyt: 18 Helmi 2006, 15:57
Paikkakunta: Hausjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tamu »

jep, juttu on jo selvinny.
Avatar
Eltsi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 284
Liittynyt: 25 Tammi 2006, 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Eltsi »

Noista seossuhteista päätellen käyttämäsi maali on varmaankin Spies/Heckerin valmistamaa, tai ainakin näin itse veikkaisin. PPG:n maaleilla tuo seossuhde taas on joko 1:1 tai 3:1:1 riippuen siitä, että tarvitseeko maali kovetinta vai ei... Eli toisin sanoen seossuhteita kyllä löytyy joka valmistajalta useampiakin kuin yksi, riippuen käytetyn maalin tyypistä yms. seikoista.
Opel Zafira Tourer 2,0 cdti Innovation vm. 2012
Opel Vecta C wagon 2,2 "Irmscher" vm. 2004
Opel Kadett C Coupe -projekti- vm. 74 & vm. 77
Avatar
Makke's G
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 09 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Länsi-Turunmaa - Parainen

Viesti Kirjoittaja Makke's G »

Kyllä on monet kerrat seuraavana päivänä vesiliipattu tai puleerattu maalipintaa ihan menestyksellisesti. Käytetty on useimmiten Sikkensin maaleja.
PPG:stä en tiedä, koska sitä en ole joutunut koskaan liippaamaan tai puleeraamaan. Itse en moista edes osta, mutta joskus joutunut ruiskuttamaan kun kaverit tuoneet omat maalit ja sattuneet olemaan PPG:tä. PPG on muuten maalimerkki jossa värit ei pidä kutiaan, eli samalla värinumerolla saa erisävyä jonkin ajan päästä (eikä vika ole sekoittajassa); todettu useamman kerran. Ja eräässä suuressa kotimaisessa autokoritehtaassa jossa olin aikoinaan töissä Sikkensistä siirryttiin PPG:hen, mutta vain hetkeksi, koska PPG:ssä värisävyt vaihtelivat ja korjausmaalaus ei onnistunut. Myös autoilijat on tarkkoja, että perinteiset sävyt autossa; ei olleet kohdillaan nekään. Siirtyivät sittemmin maailman vanhimman maalinvalmistajan maaleihin, eli Dupontin maaleihin. PPG:llä on sävyjä kaiketi jotain 60 000, kun taas Sikkensillä kait yli 3 miljoonaa. Se kertoo jo paljon. Tää ei ollu mikään mainos, ihan itse koetun asian julkituontia.

Niin, ohentimen määrä on ihan suhteessa maalauslämpötilaan sekä ruiskuun (ylä- vaiko alasäiliö, ruiskutuspaine, suuttimen koko yms. kaikki vaikuttavat). Sen kuulee äänestä ja näkee sumusta milloin kaikki on sekoitettu oikein ja ruisku oikein säädetty. No, noi tulee kokemuksen kautta sit selväksi ei sitä muuten osaa kuunnella ja katsoa sumua jos ei ole vertailupohjia. Paras tapa sekoittaa maali oikeaksi on kyllä viskositeettimittarin käyttö. Ja maali kannattaa ruiskuttaa lämpimänä, eli säilyttää vähintään 1 vrk vaikka pannuhuoneessa ennen ruiskutusajankohtaa.

-Makke-
Vastaa Viestiin