Calibran keskuslukitus ei toimi

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
mafia69
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 36
Liittynyt: 23 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Calibran keskuslukitus ei toimi

Viesti Kirjoittaja mafia69 »

Keskuslukitus päätti sanoa työsuhteen irti mukavan kärähtäneen elektroniikan hajun kera. Ovet saa nyt lukkoon yksitellen avaimella "mekaanisesti". Sulakkeen olen tarkastanut ja se on täysin ehjä.

Olisiko keskuslukituksen ohjaus kärähtänyt? Jos näin on niin mistä tämä löytyy ja onko minkänäköinen kapistus? Jos joku tietää hinnan niin sekin olisi mukava kuulla?

Otan vastaan ehdotuksia muistakin mahdollisista aiheuttajista. Kiitokset.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Boksi on hanttarin jalkatilassa oikealla puolella suojamuovin takana.
Palttiarallaa röökiaskin kokoinen kapistus ja kyljessä lukee kiekert.
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Juu, on tuo erilainen vika ainakin kun oli mun Calibrassa jossa keskuslukko pysäytti koko auton joulukuussa. Siinä oli oven keskuslukon moottori oikosulussa, mutta se poltti myös sulakkeen välittömästi. Tässä tosin erona oli vielä se, että käynnistyksenesto on samassa sulakepiirissä keskuslukon kanssa joka siis pisti stopin koko autolle. Mikä lie dealer-optio käynnistyksenesto kun ei näkynyt edes skemoissa mokomaa... Mulla on muuten väritetty (piuhojen värit merkitty värein) Calibran keskuslukon skema koneella jonka väsäsin tuota omaa varten jos kiinnostaa.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Vastaa Viestiin