Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Morjensta toverit! Alkaa loppumaan keinot kesken, joten ajattelin kääntyä foorumin puoleen josko täällä olisi jollakin ollut vastaavaa.
Vectra B2 siis kyseessä ja koneena tuo X20XEV. Tyhjäkäynti seilaa ja sillointällöin käy aivan sammumisen rajamailla. Joskus saattaa vaikka sammuakin tyhjäkäynnillä. Muuten kone tuntuu toimivan normaalisti. Tyhjäkäyntimoottori on puhdistettu. Tulpanjohdot ja tulpat vaihdettu. Ilmansuodatin vaihdettu ja polttoaineensuodatin myös. Mitään muutosta parempaan ei ole kuitenkaan tapahtunut.
Onko kenelläkään ollut kyseisen koneen kanssa vastaavaa? Ajattelin seuraavaksi tutkiskella josko imupuolella olisi ilmavuotoa. Jos jollakin ollut vastaavaa, niin eikun kertomaan mistä löytyi ratkaisu
Vaihdat sen norsunkärsän sekä ne kaksi pienempää letkua, jotka lähtevät kannesta imusarjaan. Hintaa tulee koko paketille alle 50 euroa. Varsinkin ne kaksi pienempää ovat sellaisia, että menevät ajan myötä lakuksi ja tukkeutuvat.
Mulla loppui samat ongelmat omegasta,kun vaihtoi venakopasta lähtevän lakritsaksi muuttuneen ohuemman huohotinletkun uuteen ja avasi sen toisessa päässä olevan tukkeutuneen reijän.
Toi norsunkärsä oli halki myös omegassa,mutta ei aiheuttanut mitään ongelmia.Huomasin halkeaman ihan vahingossa,kun aurinko sattui paistamaan oikeasta kulmasta...
Eipä ole edistystä tapahtunut. Tyhjäkäyntimoottori puhdistettu ja samoten toi kaasuläppäkotelon huolto. Nyt oireet on sellaiset, että tyhjäkäynti pääsääntöisesti toimii ihan normaalisti, mutta lähes joka ajoreissulla sammuu esim. tyhjäkäynnillä risteykseen. Joskus varoittaa käymällä ensin ihan sammumisen rajalla ja sitten sammuu. Toisinaan sitten voi sammua ihan vauhdissa, kun kytkin pohjassa tulee risteykseen. Käytin juuri Opelilla lukemassa vikakoodit, eikä löytynyt mitään. Siitä huolimatta olen alkanut epäillä voisiko mahdollisesti olla sähköpuolella jotakin... Mutta mitä...? Nimim. Kohta menee hermo muttei vielä
Snocross kirjoitti:Tyhjäkäyntimoottori puhdistettu ja samoten toi kaasuläppäkotelon huolto. Nyt oireet on sellaiset, että tyhjäkäynti pääsääntöisesti toimii ihan normaalisti, mutta lähes joka ajoreissulla sammuu esim. tyhjäkäynnillä risteykseen.
Mulla X20XEV teki lähes samaa muttei sentään sammunut. Eli vauhdista kuin pysähtyi niin alkoi tyhjäkäynnin notkahtelu mutta tasoittui hetken kuluttua. Kaasuläppäkotelon huolto ja ennen kaikkea sen pienemmän huohotinletkun vaihto sekä sen pienen huohotinreiän aukaisu auttoi.
Missä kunnossa sulla oli se huohotinletku? Entä kuinka tukossa se kaasuläppäkotelon huohotinreikä oli?
Kävimpä tuossa saunan jälkeen vielä irrottelemassa sen pienemmän huohotinletkun, kun muistelin että sitä en ollut vielä tarkemmin tutkinut. Sepä olikin täysin tukossa ja puhaltamalla aukesi. Tuntuu olevan sisäseinämät paksun mönjän peitossa. Yläpään reikä on auki, mutta sieltä alhaalta se pieni reikä on tukossa. Pyörittelin tuossa 2mm poranterällä reikää auki, mutta se on niin tukossa ettei auennut tuollakaan konstilla. Terä meni kyllä pitkälle sinne ja reiästä tuli paljon ruskeaa mönjää pois, mutta nyt tuntuu, että siellä ottaa jo jokin kova vastaan. Onko se käytävä täysin suora siellä, että poranterällä aukeaa? Kun laittaa se ohkasen letkun sinne alas kiinni ja puhaltaa letkuun, niin sinne pitäisi ilma mennä? Nyt sinne saa puhaltaa posket pinkeellä, eikä mitään tapahdu
Hiukan edelleen kyllä epäilyttää johtuvatko nuo sammumiset tuostakaan, koska pääosin tyhjäkäynti pelaa hyvin. Syytä tuo on kuitenkin avata ja toivoa parasta!
mulla oli calibrassa kaasuläppäkotelon huolto tehtynä se pieni reikä porattu 3mm terällä auki ja huohotinletkut putsattu, mukaanlukien öljynhuohutus putki öljypohjasta venttiilikoppaan, oli aivan paskassa.. auto toimi erinomaisen täydellisesti kokonaiset kaksi päivää kunnes käynti rupesi taas heijaamaan.. sitten vedin egr-venttiiliä kiinni, ja vika hävisi osittain, välillä aina hummasi, vedin ruuvia lisää kiinni ja nyt ei ole enää pitkään aikaan heijannut, nyt jos viel alkaa niin mulla on jo metallilätkä sinne egr-venttiilin alle tehty valmiiksi.. oletko itse tukkinut tuon, sehän sen imusarjan tukkii..
Poraa se pieni reikä ihan kunnolla auki ja vaihda se huohotinletku kokonaan uuteen niin eiköhän lähde pelaamaan.
E: Hetkinen. Sanoit tehneesi tuon ohjeen mukaisen kaasuläppäkotelon huollon mutta et ollut tarkastanut niitä huohotinletkuja saati porannut sitä tukkeutunutta reikää auki?
Snocross kirjoitti:Tyhjäkäyntimoottori puhdistettu ja samoten toi kaasuläppäkotelon huolto.
Snocross kirjoitti:Kävimpä tuossa saunan jälkeen vielä irrottelemassa sen pienemmän huohotinletkun, kun muistelin että sitä en ollut vielä tarkemmin tutkinut. Sepä olikin täysin tukossa ja puhaltamalla aukesi. Tuntuu olevan sisäseinämät paksun mönjän peitossa. Yläpään reikä on auki, mutta sieltä alhaalta se pieni reikä on tukossa.
Jos sen ohjeen mukaisesti teet oikeasti tuon kaasuläppäkotelon huollon (mm. poraat auki sen reiän ja vaihdat lötköt letkut uusiin) niin aika varmasti uskallan sanoa, että tyhjäkäyntiongelmat häipyy.
Pistoolisankari: Missä kohti tuo "egr venttiili" sijaitsee?
j.j: Tuo 2mm reikä kuulosti äkkiseltään sen verran oudolta, että työtä tehdessä se jäi lopulta sitten kokonaan huomioimatta. Uskaltaakohan sen survasta ihan rohkeasti porakoneella auki, ettei vaan mene sitten läpi jostakin mistä ei saisi mennä...
Jep, pora vaan laulamaan mutta ole huolellinen ettei porauksesta lentele moskaa imusarjaan.
Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, niin tuon pienen reiän tukkeutuminen ja huohotinletkun lötkööntyminen aiheuttaa helpostikin tuollaisia tyhjäkäyntiongelmia. Itse kun vastaavan huollon tein niin tyhjäkäyntisäädin oli yllättävän puhdas, eikä kaasuläppäkotelossakaan suurempaa karstaa ollut mutta tuo reikä oli totaalisen ummessa ja huohotinletkusta tuli mustaa murua kun sitä pyöritteli sormissa.
EGR löytyy tästä kuvasta (klik!) heti siitä venttiilikopan reunasta. Se on se mokkulla jossa näkyy se U-muotoinen letku edessä. EGR:stä ja sen tukkimisesta löydät paljon juttua foorumilta ---> hakusanaksi EGR.