Ylimääräisiä ääniä kabiinissa

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
bdding
'Senator'
'Senator'
Viestit: 329
Liittynyt: 25 Kesä 2007, 11:55
Paikkakunta: TRE

Ylimääräisiä ääniä kabiinissa

Viesti Kirjoittaja bdding »

A2 Vectra pitää hieman epänormaaleja ääniä tietyissä olosuhteissa

Kun vetää, yleensä 5 kans, n. 130 km/h mittarin mukaan, kiekat 3000 rpm, alkaa tuulilasin juuressa oleva "muovilista" tavallaan resonoimaan iha pirusti, eikä lopeta sitä ellei hiljennä alle mainitun :-? Ja rupee koko auto hiuka tärisee, jospa johtuis vanhasta alustasta? vakio meinaan.

Joskus katon ja sisustan välistä kuuluu metallin kilinää, sama ääni kuuluu kun lämäyttää sisustaa kattoa vasten tai lämäyttää joko oven tai takakontin kiinni voimakkaammin.

Ja pienillä kierroksilla, vaihteilla 1-3 pitää jotakuinkin jonkinlaista kolinaa oikeanpuolen ikkunan päältä.

Jospa sais jotain vinkkei mistä näitä ääniä tulee ja miten niitä vois poistaa, etenkin tota resonoimista. :roll:
Ingman.. saa maidon maistumaan
Opel... saa muovin ruostumaan..
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Jos tietyssä vauhdissa alkaa täristämään koko autoa,niin potentiaalisia paikkoja renkaat, vanteiden tasapainotus/suoruus, alustan puslat, moottorin tukikumit.

Noista muista äänistä,niin ei kun verhoiluja purkamaan ja katsomaan mistä ääni tulee ja tarvittaessa vaihtaa,korjata tai muuten vaimentaa laittamalla esim kumia tms rämisevien osien väliin.
Vastaa Viestiin