Madalluksen jälkein ongelma.

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
panda
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 32
Liittynyt: 29 Elo 2007, 13:51
Paikkakunta: Kajaani

Madalluksen jälkein ongelma.

Viesti Kirjoittaja panda »

tuli laitettua 40/40 alusta alle, homma oli helppo, mutta perhana renkaat on 205/55/16', eihän ne siellä pääse pyörimään, ottaa joka möykyssä ja käännöksessä kiinni, ET on 37, eli ei hyvä tuohon, mutta talvirenkaat ovat 205/55/16' ET 42, poistuuko tuo ongelma? ei se kyllä auttas, kun mennä laittamaan alle vaan ei nyt jaksaisi pyöritellä renkaita. Varastossa on hädän varalle onneksi 15' opelin orkkis vanteet, jotka varmasti menevät. Katoin vannetaulukoista tietoja vaan ei ollut kukaan kokeillut nuita Astra G:n alla. Vanteet ja renkaat ovat peräisin Asta H:sta.
Boah
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 22:21
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Boah »

Jos osaat alustan asentaa niin ei se pyöränvaihtokaan pitäisi olla elämää suurempi vaiva. Eihän kokeilun ajaksi tarvitse edes kaikkia pyöriä vaihtaa.

Selvitä mihin pyörä ottaa kiinni ja jos kyseessä on muovinen sisälokari niin selviät pienellä veistelyllä. Minulla oli B-Vectrassa sama ongelma 225mm leveillä renkailla jo vakioalustalla. ET sattuu olemaan sama kuin kesäpyörissäsi. Piti kaarenreunoja taivutella ja otin sisälokarit väliaikaisesti pois odottamaan muokkausta. Ei ole enää ongelmaa pyörimisen kanssa.
Toyota Corolla 2006 1.6 A
Vastaa Viestiin