Aloin hieman ihmetteleen kun vanhassa jetassakin on sisätilanpistoke vakiona, ja omassa vekussa moisesta kapistuksesta ole tietoakaan. Kun kuitenkin olen nähnyt vectroissa pistokkeita ja hanttarin jalkatilas jonkinlaiset johdotukset simmosille on? Onko kapistus lisävarusteena vekkulissa?
Olis kuitenkin mukavaa et sais lämppärin autoon kun ei tallia ei omistuksessa ole ja alkaa talvikin olla tuloillaan
Eli saako pistokkeen asenettuu sinne jälkeenpäin?
Ingman.. saa maidon maistumaan
Opel... saa muovin ruostumaan..
Missään autossa ei ole lohko -tai sisätilanlämmitintä vakiona, kaikki ne on jälkiasenteisia.
Pistokkeen saa asennettua jälkeenpäin, ja jos sinulla johto on valmiina, niin tarvitset ainoastaan sen pistokepään. Jos ei ole johtojakaan, niin ei muuta kun mars varaosaliikkeeseen ja otat Defan tai Calixin sisähaaroitussarjan.
Lienee jotain muita johdonpäitä... Lämmittimenjohtojen ollessa kyseessä, pitäisi näkyä käypäinen liitin. Eipä sitä piuhaa sinne varmaan ole vedetty, koska homma on siinä tapauksessa jäänyt puolitiehen. Niin, ja sen piuhan ulkonäkö (kuori) on vastaava, kuin lohkolämmittimen piuhassa moottoritilassa. Ja konehuoneesta löytyisi se haaroituskappalekin.
suurin homma on porata reikä tai etsiä valmis läpivienti rintapellistä.
muutenhan nuo töpselit ja osat menee ihan painamalla kiinii.
kannattaa katsoa lohkolämmittimen piuhoista mikä se valmistaja on koska ne osat ei mene ristiin.
defassa on pyöreät liittimen navat caliksissa lituskat kulmikkaat navat.
vähemmistönä vielä bilteman, motonetin, (volvon) olikohan joku termal tms. jossa on sekaisin pyöreitä ja kulmikkaita napoja
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
bdding kirjoitti:Tosiaan motonetti myy noita kaikkia. Oiskoha sellanen temppu mahollinen et nyysii jostain muusta autosta ton johtosarjan?
kunhan se on vaan vastaava sun omaan lohkolämppäriin, eli kato onko sulla defa vai calix... esim huuto.net, siellä moni myy noita johtosarjoja paljon halvemmalla kuin purkaamo.. ite myin täällä koko johtosarjan 30eurolla lähtien ihan lohkosta.. ja ei ne miksikään käytettynä oo menny..
Eli toi haaroituspää tulee "alkuperäseen" lohkolämppärin päähän kiinni ja tosta toisesta johdosta tulee se uusi lohkolämppärin pää, kun toinen menee sisälle?
Ingman.. saa maidon maistumaan
Opel... saa muovin ruostumaan..
ensin irroitat vanhan piuhan lohkolämmittimestä
vanhaan piuhaan kiinnität y-haaroittimen
haaroittimelta sarjan lyhyempi piuha lohkolämmittimelle ja pidempi läpiviennin kautta ohjaamoon.
ohjaamossa vielä se pistorasian töpseli kiinni.
vecrassa sen haaroittimen taisi saada hyvin piiloon ilmanputsarin ja lampun välille.
sitten vaan reilusti nippusiteitä että se piuha ei osu laturinhihnaan, pakosarjaan tms.
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.