Astra F 1,6 8v vikavalon kanssa painimista

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
coupe-76
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 25
Liittynyt: 23 Maalis 2005, 23:57
Paikkakunta: Jokioinen

Astra F 1,6 8v vikavalon kanssa painimista

Viesti Kirjoittaja coupe-76 »

Tarinaa lyhyesti:
Vanhempien Astrassa alkoi kannesta kuulua jo sietämätöntä kolinaa, niin hankin autoon vaihtomoottorin. No, vanha kone pois nokalta ja piti "uusi" moottori laittaa paikalleen niin tässä vaiheessa tuli mieleen kokeilla että pyöriikös se. No jumissahan se vaihtokone oli...
Eipä siinä auttanut kun laittaa uusi kansi vanhaan alakertaan.
Kun lopulta auton sai taas käymään niin kone ei enään kolissut, mutta tuli uusia oireita. Moottorin häiriövalo palaa, moottorijarrutusta ei tapahdu, ja käynti on epätasaista tyhjäkäynnillä. pakoputkesta kuuluu sellainen puputus... (vaikee selittää näin kirjoittaen se ääni)

Oireet viittaavat siis imuvuotoon, ja sellainen sitten löytyikin, jarrutehostimen alipaine letkusta lähtevä ohut raitisilma suodattimen juureen menevä ohut putki oli rikki.

Auto toimikin pari viikkoa hyvin mutta nyt vikavalo palaa taas. Auto käytettiin Opel liikkeesä ja vikakoodit luettiin. Tulos oli vika 35 Joutokäynnin ilmasäätö, mahdollinen multec-alatiiviste vika.

Kysymys kuuluukin että mistä vikaa lähtisi etsimään. Alipaine letkut olen nyt tarkistellut jo pariin otteeseen,kuin myös sähkö liitännät.
Mikä on se pieni musta laatikko lähellä virranjakajaa johon tulee 2 alipaine letkua ja 2 napainen johto,se mötikkä on muistaakseni eri kuin ennen remonttia(sen autossa kiinni olleen heitin roskiin jo
:no: )
Ja mikä mahtaa tuollainen multec-alatiiviste olla? Yleensääkkin koko multec on hämärä sana meikäläiselle... :oops:

Alkaa usko ja hermot loppua jo koko projektiin ja ajoaikakin loppuu tämän vuoden loppuun mennessä... Kumminkin jo pääsiäisestä asti paininut sen vehkeen kanssa aina kun on aikaa ja viitseliäisyyttä ollut.

Tulipas pitkä tarina, toivottavasti joku saa selkoa...
Vastaa Viestiin