2.5 v6 -95 ompun jakoremmistä
2.5 v6 -95 ompun jakoremmistä
Ostin tuossa tollasen vehkeen.. myyjä väitti että remppa olisi tehty noin 8000km sitten, mutta siitä ei ollut mitään kuittia tai muita todisteita. Joten purin tuon jakopäänkopan auki äsken, ja hihna näyttää omaan silmään ainakin aika uudelta.. Sitä tässä nyt siis haen et jos joku tietäis/muistais miltä näyttää esim 60tkm ajettu remmi? näkyykö selässä vielä tekstit, onko hampaat pykiny yms.. Tuossa omassa hihnassa näky kaikki tekstit aika hyvin ja ei ollut pykiny. Viikonloppuna olisi aika tärkeä matka tuolla autolla, että uskaaltakohan sillä lähteä? Koska 240tkm kohdallahan se olisi pitäny vaihtaa, ja nyt lasissa on jo 255tkm.
ex.Opel Vectra c20xe -89
ex.Opel vectra 2.0i -89
Omppu 2.5v6 -95
ex.Opel vectra 2.0i -89
Omppu 2.5v6 -95
Eihän se remmi niistä yleensä ensiksi mene, vaan ne ajoitus ja kiristinrullat, jotka pitää kanssa uusia remminvaihdon yhteydessä. Vaihtokunnossa olevasta hihnasta ei näy merkkejä eikä tekstejä, eli se sun hihna vaikuttaa tuoreelta tapaukselta. Jos ne rullat eivät ole kovin pikeentyneet ja kuluneen näköiset, eivätkä kitise tai muuten ääntele niin todennäköisesti se jakopää on rempattu, niinkuin se myyjä sanoi.
Calibra V6, Speedster 2.0 Turbo , MB ML 400 D, Aprilia RSV4
Exät: Kadett E 1.3 S, Vectra A 2.0 GLS, Astra Coupe Bertone 1.8, Calibra 2.0i, Calibra 2.5 V6, Vectra C 2.0 T GTS, Omega MV6 Farkku
-Blitzkrieg mit dem Fleischgewehr-
Exät: Kadett E 1.3 S, Vectra A 2.0 GLS, Astra Coupe Bertone 1.8, Calibra 2.0i, Calibra 2.5 V6, Vectra C 2.0 T GTS, Omega MV6 Farkku
-Blitzkrieg mit dem Fleischgewehr-


