Eli ongelmana on kun yrittää startata niin hetkeksi käynnistyy(n.1s) ja sen jälkeen bensa haisee niin pirusti...
Otin starttauksen jälkeen yhden alipaineletkun irti ruiskusta ja sieltä tulvi bensaa jonkin verran...
Tämän jälkeen kun irrottaa bensapumpun sulakkeen ja starttaa hetken niin kone käynnistyy noin. 5 sekunniksi.
Missä vika??
Itsellä kävi mielessä kaasuläpän asentotunnistin?
A-Vectra -93 C18NZ Saa liikaa bensaa
-
jpisteh
- 'Diplomat'

- Viestit: 4262
- Liittynyt: 17 Helmi 2002, 02:00
Kannattaa ensiksi tsekata toinen starttaa ja katsoa suuttimen sumukuvio/suihkutus.JK82 kirjoitti:Onko kenelläkään mitään hajua?
Sieltä pitää näkyä selkeä pulssimainen sumutus (ei jatkuvasti tavaraa). Jos jatkuva, niin voisi olla ohjausjohdin oikosulussa maihin tai ohjainlaitteen transistori kusahtanut. Stroposkooppilamppu olisi tässä apuna.
Lämpötilatunnistin on hajonnut sopivasti ei hätäkäytöllä, mutta ilmoittaa helvitin kylmää lämpötilaa. Sen pitäisi olla jotain 2...3 kohm 20 C lämpötilassa. Sen pitäisi lähteä nihkeästi käyntiin ilman tunnistinta 20 C asteesta ilman lämpötilatunnistinta.
Kaasuläppäpotikka ei saa tulvimaan tuota ruiskua (tai ainakin niin mä luulen).
Polttoaineenpaluuletkun voisi tarkastaa, että sieltä on paluuvirtaus kunnossa ja painekin mahdollisesti oikea. Polttoainepaine kuuluu olla tuossa noin 1bar.
j.h
Ei tule tänne saakka edes bensanhajua
-
ipa
- 'Diplomat'

- Viestit: 7869
- Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
- Paikkakunta: Savonlinna
-
jpisteh
- 'Diplomat'

- Viestit: 4262
- Liittynyt: 17 Helmi 2002, 02:00
-
JK82
- 'Agila'
- Viestit: 6
- Liittynyt: 18 Elo 2005, 10:38
-
ipa
- 'Diplomat'

- Viestit: 7869
- Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
- Paikkakunta: Savonlinna
-
tsoppaluu
- 'Admiral'

- Viestit: 178
- Liittynyt: 04 Maalis 2013, 07:49
Re: A-Vectra -93 C18NZ Saa liikaa bensaa
Itsellä on ihan samainen ongelma, sillä erotuksella että tekee tätä vain satunnaisesti. Monet kerrat on jättänyt käynnistymättä ja tänään otin sitten kaasuläpän imuilmakotelon irti ja vaimo starttasi niin sylki niin helvetisti ainetta! Irrotin suuttimen liittimen ja laitoin takas niin normalisoitui ja auto lähti käyntiin kuin palmun alta. Mistähän lähtisin vikaa hakemaan?
- Opel Vectra A -90, 1.8 C18NZ
"Ei päivää ettei tonnin vahinkoa!"
"Ei päivää ettei tonnin vahinkoa!"