Tigra 16v 1.4 - käryä moottorista, jäähdytin rikki?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Liiteri
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 11 Syys 2006, 19:47

Tigra 16v 1.4 - käryä moottorista, jäähdytin rikki?

Viesti Kirjoittaja Liiteri »

Moikka vaan!

Tigran kanssa on sellainen ongelma, että kun ajan nyt lämpimillä säillä esimerkiksi 20 km ja sammutan auton, niin konepellin alta nousee höyryä/savua. Konepellin avaamisen jälkeenkin on vaikea nähdä, mistä tuo katku tulee. Kun auton sammuttaa tai pysähtyy esimerkiksi valoihin, niin kabiiniin tulee pieni hetkellinen kärähtäneen haju, joka kuitenkin hälvenee pian. Tämä siis silloin, kun kiertoilmajärjestelmän luisti on käännetty vasemmalle (eli järjestelmä pois käytöstä / ilma tulee ulkoa ).

Ajon aikana lämmöt pysyttelevät siinä 90 C:n tuntumassa, kuten normaalisti ja kun lämmöt nousevat tarpeeksi, niin flekti hurahtaa käyntiin ja lämmöt laskevat.

Mietin, että voiko silti olla jäähdyttimen kennot menneet / vika jäähdyttimessä? Onko kellään hajua? Mitä kannattaisi kokeilla tai tarkastaa? Onko kellään vastaavia kokemuksia?

Kiitoksia!

-JP
J.Toivanen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 10609
Liittynyt: 08 Elo 2005, 20:41
Paikkakunta: Kontiomäki

Viesti Kirjoittaja J.Toivanen »

tarkista vesiletkujen liitokset/klemmarit jotta ovat kunnolla kiinni. onko letkut ehjät. Hävittääkö nestettä?

Jostain tod.näk fuskaa nesteitä pihalle.
Saab 9-5 2.0T Linear Pro 2006
Avatar
ipa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7869
Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja ipa »

voi olla myös mitättömän pieni öljy vuoto
tiputtaa jostain pakosarjalle tai putken päälle esim. öljypohjan tiiviste tai kampiakselin stefa.

merkkaako parkkipaikkaa öljyllä tai jäähdytys nesteellä?
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
Vastaa Viestiin