Sivu 1/1
renkaiden kuluminen
Lähetetty: 17 Elo 2008, 10:00
Kirjoittaja Ongelma opel
Ajattelin kysellä tässä vähän muiltakin mielipidettä kyseiseen asiaan.
Eli johtuuko noissa a-vectroissa ja calibroissa se renkaiden kuluminen SISÄPUOLELTA sen takia että kun sen auton madaltaa niin siinä tulisi jotain häikkää pyörien kulmissa vai onko rengaspaineet liian alhaiset? vai onko minulla liian kapeat renkaat alla olevilla vanteilla? kun vanteet ovat 8" leveät ja renkaat 205/40. ja kokohan on 17".
Lähetetty: 17 Elo 2008, 10:02
Kirjoittaja Ongelma opel
Nii ja se unohtu vielä laittaa että ne renkaat kuluvat ainakain takaanta eniten. myös edessä on havaittavissa kulumista renkaiden sisäpuolella.
Lähetetty: 17 Elo 2008, 11:02
Kirjoittaja MK-71
Itellä oli Gastrassa samaa vikaa 215/35/18 rengastuksella.Vanhat kumit sisäreunastaan melkein 45 asteen kulmassa kulunu aivan sileäksi.Uusille kumeille laitoin 2barin sijasta 2.9 niin eipä ole kulmat alkanu kulua.Eli pelkkä alhainen rengaspaine riittää kuluttaan renkaat noin,mutta kannattaahan ne kulmatkin mulkasta.
Lähetetty: 17 Elo 2008, 11:34
Kirjoittaja Ongelma opel
mie olen käyttäny 2.8 ja silti. eli täytyy käydä tarkistuttaas ne kulmat
Lähetetty: 22 Elo 2008, 22:47
Kirjoittaja ryynanen
MK-71 kirjoitti:Itellä oli Gastrassa samaa vikaa 215/35/18 rengastuksella.Vanhat kumit sisäreunastaan melkein 45 asteen kulmassa kulunu aivan sileäksi.Uusille kumeille laitoin 2barin sijasta 2.9 niin eipä ole kulmat alkanu kulua.Eli pelkkä alhainen rengaspaine riittää kuluttaan renkaat noin,mutta kannattaahan ne kulmatkin mulkasta.
g astrassa varsinkin aika hankala ton takapään osalta toi kuluminen, madalluksen ja isojen renkaiden kanssa. Itellä 215/35/19 ja kuluu..renkaissa se 3kiloo painettta...ja kun takapäätä ei voi säätää ni minkäs teet... tuninkia.

Lähetetty: 23 Elo 2008, 00:02
Kirjoittaja TJT
Ongelma opel kirjoitti:mie olen käyttäny 2.8 ja silti. eli täytyy käydä tarkistuttaas ne kulmat
Ei se kulmien tarkistus mitään auta.
Jos madaltanut olet, niin camberit on takapäästä vakiopuslilla perseellään
Lähetetty: 23 Elo 2008, 00:18
Kirjoittaja faasti
Itsellä ei ainakaan suurta kulumista nankang ns-2:sissa (215/35 18") takana, vaikka kw var1 on säädetty matalimpaan asentoon. Kulmien säädössä asentaja sanoi että helvetin hyvin on pitänyt astra takaata kulmat vaikka on näin matalalla, ja totesi perään että VAG konsernin autotoissa madaltaminen takaata laittaa kulmat vituralleen.
Lähetetty: 23 Elo 2008, 00:31
Kirjoittaja TJT
Vastasinkin topicin aloittajalle kuten ^lainauksesta ilmenee ja siinä kyse oli calibrasta/vectrasta.
Lähetetty: 23 Elo 2008, 15:12
Kirjoittaja Juhapes
Joo kyllä se nimenomaan noissa calibroissa ja a-vectroissa on niin että mitä enemmän madallat,sitä enemmän kuluu sisälaidoista renkaat,varsinkin takaa! Ei muuta ku säädettävät puslat taakse tai sit vakioalusta kiinni jos tuppaa renkaat nopeesti kulumaan paskaks!

Ei noita vehkeitä oo suunniteltu madallettavaks...