Kestääkö omegan umpiot 100w?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Janappa
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 51
Liittynyt: 06 Elo 2007, 07:26
Paikkakunta: Vemhaa

Kestääkö omegan umpiot 100w?

Viesti Kirjoittaja Janappa »

Onko ketään testannut omega B1:sen umpioihin 100watin h1:siä... kestääkö umpiot vai sulaako?!? :roll:
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

tuntuu et osa sulaa jo vakioista
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Avatar
omega16T
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7180
Liittynyt: 12 Syys 2004, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Viesti Kirjoittaja omega16T »

Mulla oli ilmeisesti ollut aiemmin paikallaan 100w polttimot koska heijastinpinnat oli sen näköiset että kuumuutta on riittänyt. En siis suosittele. Osta mielummin ne jälkiasennus xenonit, parantuu näkyvyys melkoisesti.
Todennäköisesti väärässä.
porakone
'Senator'
'Senator'
Viestit: 387
Liittynyt: 26 Marras 2006, 02:36
Paikkakunta: Perähikiä

Viesti Kirjoittaja porakone »

Joo, ja jos haluu halogeeneissä pysyä ni eikhän noi nykyset +paljon% lamput aja vähintään saman asian kun noi 100 vattiset, ne kun ei ime tavallisia lamppuja enempää virtaa niin pysyy voltitkin kohdallaan. Menee noista satasista vähän hyöty hukkaan kun wanhat orkkisjohdotukset ei pysty toimittamaan täyttä jännitettä edes vakiopolttimoille, saati sitten ylitehosille.

Xenoneista puheenollen. Olin tossa yhtenä iltana sellasen auton kyydissä jossa oli (laittomat jälkiasennus)xenonit ja sen jälkeen kun lähdit omalla autolla niin tuntui ettei ois ollu valoja just ollenkaan :-) Ja oma auto on sentään uusi joten umpiot ja johdotuksetkin luultavasti kunnossa. Jos ei ois niin paljon muita projekteja niin saattaisin haksahtaa tollaseen jälkiasennussettiin itekin.
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

pitäsköhän manteliin hommata xenonit.. joutus kyl 2 settiä ostaa :lol:
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Avatar
Realsanta
OCF Member 2016
Viestit: 10874
Liittynyt: 29 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Realsanta »

ei kestä, kun nää vakiollakin menee ihan vituille :lollis: ei muuta kun B2 valot ja xenonit niin näkee jotain
still nun, Engländer Kriegsschiff es ist oben
Avatar
JoGo
'Senator'
'Senator'
Viestit: 793
Liittynyt: 22 Joulu 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja JoGo »

Ei kestä.. Edellinen omistaja oli tuohon meikäläisen omegaan laittanut 100wattiset ja umpiot sulaneet ja muovin rihlaukset halkeilleet. Lisäksi lampun kannat oli sulattanut polttimonkantaan tulevan muoviliittimen niin huonoon kuntoon että piti puukolla katkoa piuhat jotta sai polttimon irti :evil: :no:
Kuva
Vastaa Viestiin