Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Mikä mahtaa olla vikana (Omega A -91, aut.), kun yhtäaikaan varoitusvaloista loistaa ABS, jarrunesteen määrä ja latauksen varoitusvalo?
Sulakkeet tarkistin ja ne olivat ok, samoin jarrunesteen määrä. Jarrut toimii, tosin ABS:ää en testannut..
Hyviä arvauksia mitä voisi kokeilla, tai onko joku muu nähnyt saman?
Niin... Ihemtyttää vain, että mitä nuo ABS:än ja jarrunesteen varoitusvalot sitten siihen liittyy..? Pitää kyllä tarkistaa silti tuo laturi. Lisää veikkauksia/tietoa vaan kehiin, niin eiköhän homma selviä!
Muistaakseni jostain olen lukenut että jarrujen varoitusvalolla ja latausvalolla on jonkinsortin sähköinen yhteys... Eli itsekin veikkaisin vahvasti että laturin elinkaari alkaa olla lopussa!
On 2003-04-22 15:40, Gese wrote:
Muistaakseni jostain olen lukenut että jarrujen varoitusvalolla ja latausvalolla on jonkinsortin sähköinen yhteys... Eli itsekin veikkaisin vahvasti että laturin elinkaari alkaa olla lopussa!
Asiasta mitään varmaa tietämättä, jännitteen aleneminen tietyn rajan ali ABS:ää ajtellen, varmasti sytyttää häiriö valon ja tämä taas sytyttää varmaankin jarrujen varoitusvalon? Eli lataus jännite?
Minulla on kans kadetissa samanlaista vikaa... Palaa latauksen merkkivalo ja jarrunesteen merkkivalo ensin himmeäasti ja kun takalasinlämmittimen kytkee päälle voimakkaammin. Uusin laturin mutta vika ei kaikonnut! joku maadoitus vika? vihjeitä kaivattais myös täällä...
Kiitoksia vinkeistä, kyllä te oikeilla jäljillä olitte... Jotenkin jäi eka vilkaisulla tuo huomaamatta, mutta mutta laturin kiilahihnaa kiristävä (ja laturia) siirtävä tanko oli mennyt poikki, joten hihna oli löysällä eikä latausta tietenkään tapahtunut. Varoitusvalot sammuivat kun tangonpäät laittoi takaisin vastakkain ja käynnisti auton... Nyt pitää se tanko vain hitsata takaisin kasaan tahi etsiä uusi. Kiitos osallistumisesta!