vecktran a-malliin

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
roope23
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 29 Loka 2008, 16:02

vecktran a-malliin

Viesti Kirjoittaja roope23 »

jarrulevyn vaihto. en itse hirveästi näitten mobiilien kans pelannut joten kysyn et
onko siinä mitään ihmeellistä , palat pois ensin ja jarrusatula sitten ja jarruletkuja
ei kannata irrottaa ettei tarvii ilmata tietty, onko muuta mitä tarvitsee mun tietää
et homma onnistuu,, kiitos vast.. :D
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: vecktran a-malliin

Viesti Kirjoittaja TJT »

Edessä ei kummempia tosiaan tarvitse kuin palat irti ja satula tarvittaessa.
Riippuen satulasta saattaa riittää vain toisen kiinnityspultin avaaminen, niin satula kääntyy riittävästi syrjään levyn irroitusta varten.

Ennen satulan irroitusta kannattaa satulan mäntä painaa sisään, niin helpottaa palojen asentamista(jotka kannattaa kuitenkin vaihtaa samalla uusiin).

Levyä paikallaan pitävä ristipääruuvi voi olla sitten pirun tiukassa, joten kannattaa muutaman kerran kopauttaa reilusti isolla vasaralla ruuvia, niin aukeaa helpommin.


Takalevyt(jos on) sitten vaatii enempi jumppaa, eli käsijarrumekanismia joutuu löysäämään, jos päässyt kulumaan ura käsijarrurummun sisään.
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Avatar
bdding
'Senator'
'Senator'
Viestit: 329
Liittynyt: 25 Kesä 2007, 11:55
Paikkakunta: TRE

Re: vecktran a-malliin

Viesti Kirjoittaja bdding »

Levyt saattaa olla sitte ihan sairaan kovassa juntturassa. Jos vanha levy ei ota lähteäkseen eikä sillä oo mitää arvoa, niin kannattaa leikata laikalla pitkä siivu levystä. Poistaa jännityksen levystä ja lähtee erittäin helposti pois. Niin siinä ainaki ite onnistuin.
Ingman.. saa maidon maistumaan
Opel... saa muovin ruostumaan..
roope23
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 29 Loka 2008, 16:02

Re: vecktran a-malliin

Viesti Kirjoittaja roope23 »

kiitos hyvistä vinkeistä :D
Vastaa Viestiin