Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Menin hankkimaan tommosen 3.0 MV6 aut. B Omegan.. edellinen omistaja sanoi että laatikkoöljyt pitäis vaihtaa jotta vaihtais sulavammin, omena kyllä kieltämättä viivyttelee hieman vaihteissa ja vedättää niitä aika pitkälle etenkin kun auto on vielä kylmä, autolla ajettu 215000km.
Valoihin kun pysähtyy niin välillä tuntuu kuin isompi pykälä olisi jäänyt päälle ja sammuu:o, jos ei sammu niin tyhjäkäynnin kierrokset pomppivat 300-700 välillä ja välillä ylämäkeä kiivetessä sammuu.
Voisiko nuo kaikki ongelmat johtua niistä vanhoista laatikkoöljyistä?
Kiitos jo etukäteen vastauksista
PIDEMMÄLLÄ VIESTIKETJUSSA TARKEMPI SELOSTE VIKAAN TARKEMMIN TUTUSTUNEENA
Nyt on laatikkoon öljyt vaihettu.
Vaihdot tapahtuu aikaisemmin ja sulavammin mutta moottori sammuu vieläkin joskus kun pysähtyy, ja loivassa ylämäessä kun lähtee liikkeelle hitaasti nin sillon myös sammahtaa. Eilen kun ajoin n. 100km/h niin auto alkoi nykimään mutta hetken kuluttua se lakkasin kun painoin tallan pohjaan ja hidastin taas sataseen
Onko kellään tietoa että missä vika voisi olla, kannattaako alkaa tutkia muualtakin kuin laatikosta?
Omena7 kirjoitti:joo sitä nykimistä tapahtuu harvoin, mikä on egr?
Nykiikö se tasakaasulla ajettaessa ?
EGR on pakokaasuntakaisinkerrätys. Siitä löytyy paljon juttua foorumilta kun käytät hakua. Yksinkertaisesti sen vaan tukit ja homma korjaantuu jos vika on siinä.
nykii 80-110 vauhdissa, kiihdyttää esim sataan ja höllää kaasua jolloin pitäisi isomman vaihteen vaihtua -> nykiminen/tuntuu kuin isompi ei menisi kunnolla sisään, ja välillä kun pitää siinä pintakaasulla niin vääntö häviää kokonaan=isoin vaihde päällä mutta tuntuu kuin olisi vapaalla. mutta kun antaa kaasua niin lyö pienemmän sisään ja jos kiihdyttää vaikka 140km/h niin silloin antaa isomman vaihteen ja toimii normaalisti.
ja huomaa että ylä/alamäessä vaihteet menevät ihan solmuun ja sammahtaa siihen(tämäkin tapahtuu joskus)
ymmärsiköhän kukaan?
huom: tätä ei aina tapahdu kun ajaa satasen vauhdissa., vain joskus.
kävin tuossa ajelemassa ja ajoin n. 50km. ajon loppuvaiheessa se tapahtui taas... kiihdytin n. 80 asti ja alkoi lievä nykiminen. tajusin että vaihteisto yrittää lyödä nelosta sisään mutta jokin siellä estää sen. eli kolmoselta neloselle vaihto oikuttelee ja kun painaa kaasua niin jatkaa kolmosella pitemmälle ja voitte kuvitella millainen kulutus silloin on
kun tuo tapahtui, hiljensin n. 20km/h ja auto sammui laitoin vaihteen P -asentoon ja käynnistin vähän ajan päästä niin taas mentiin loppumatka ilman ongelmia.
todennäköisesti vika on laatikossa?
olisin taivaallisen kiitollinen jos joku osaisi auttaa
Omena7 kirjoitti:ei löydy haulla egr tai pakokaasun takaisin kierrätys mitään
Tohon automaattilaatikon toimintaan tämä ei vaikuta mutta tuki nyt kuitenkin se EGR venttiili niin katso auttaako se siihen tasakaasulla tunnottomuuteen.
Eli tuossa moottorissa EGR venttiili löytyy siitä kaasuvaijerin vieresä kaasuläppäkotelon kyljessä. Siihen menee päälle yksi liitin. Se on sellanen Axe purkin kokonen sylinterin mallinen kappale. Ota se irti (2 torx muistaakseni) ja sit leikkaa siihen jostain vahemmasta pellistä sokea laippa eli lätkä jolla tukit ne ilmaviennit. Sit vain kasaat sen ja katot vaikuttiko mihinkään.
Mites ton laatikko toimii jos ajat niillä pakotetuilla vaihteilla? esim ajelet kakkosella pitemmän matkan ja sit kiihdytät ja laitat kolmosen ja sillä ajelet jonkin matkaa ja sit himmaat kaasua ja laitat pakotetun kakkosen. Vaihtaako se sillon normaalisti?
pakotetuilla vaihteilla 1,2,3 toimii hyvin, vain D asennossa kolmoselta neloselle vaihto jumii kun on jonki aikaa ajellut. siitä se nykiminen tulee kun pitäisi vaihtaa neloselle mutta jokin estää sen. tukkoon tuossa egrin vielä ja kokeilen miten vaikuttaa
nyt on egr tulpattu ja en kyllä vielä huomaa mitään vaikutusta, eipä kyll äole nykinytkään voisiko kumminkin olla että nykiminen johtu siitä että egr oli niin skeidassa?
aikanaan kun mulla hajosi puola, niin vika alkoi sillee että alkoi nykiä kun heitti viimisen pykälän päälle!
muilla jaksoi vielä toimia mutta ilmeisesti suurimmalla vaihteella kun pienimmät kierrokset niin alkaa kipinä hyytyä jos puolassa vikaa.