Sivu 1/1
ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 16 Elo 2009, 23:20
Kirjoittaja lexi82
Auto 2.0i farkkuvectra -97.
Missä vika,kun aivan normaali ajossa..abs ja tc valo syttyy(vaikken edes paina jarrua)..ja seuraavan käynnistyksen jälkeen ne taas katoavat..
ja silloin kun valoja ei näy,niin välillä abs:ssät ovat todella"herkässä",ja rupeavat rutisemaan todella herkänkin jarrunpainalluksen aikana?!
Ja vähän väliä normaali ajossa(ilman että kyseiset valot palavat) alkaa kuulumaan tasaista raksutusta jostakin ratin ja etupuskurin väliltä=)
Auto ollut minulla viikon..ja pikkasen jännittää...että joko on heti suurempi remppa tulossa?!
Sen tiedän auton huoltohistoriasta jarruihin liittyen,että takalevyt+palat+satulat vaihdettu muutama kk sitten..
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 17 Elo 2009, 00:39
Kirjoittaja Boah
Vikakoodit lukemalla selviää, mikä häiriövalojen syttymisen aiheuttaa. Koodit voi lukea itse (ohjeet löytyy täältä foorumilta) tai viedä korjaamolle luettavaksi.
Onhan autossa samankokoiset renkaat joka nurkassa?
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 17 Elo 2009, 09:29
Kirjoittaja lexi82
on samankokoiset..muttei alkuperäiset..
alla 17" 215/45
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 18 Elo 2009, 15:14
Kirjoittaja -Jake-
Samat oireet ollut allekirjoittaneellakin jo pari vuotta. Syynä on pyörän ABS-anturin toimintahäiriö. Mulla syyksi löytyi vikakoodien lukemisella vas. etupyörän anturi. Anturia ei voi pelkästään vaihtaa vaan menee navan kanssa vaihtoon. napa antureineen maksaa n. 100€ Motonetissa.
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 19 Elo 2009, 23:39
Kirjoittaja Timonen
Mulla paloi samat varoitusvalot, tai siis myyjällä, jolta tän ostin ennen kauppatapahtumaa. Tuolloin vika löytyi ABS/TC-hydrauliyksiköstä. Kone X25XE.
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 25 Elo 2009, 14:37
Kirjoittaja koukkula
vilkaiseppa ovatko hammaskehät vetareissa puhtaat, oma oireili yliherkällä rutinalla jos vähänkään jarrua painoi ja juurikin poltteli sitten nuita valoja. meisselillä kaiversin hampaitten välit puhtaiksi niin vika poistui.
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 31 Elo 2009, 19:58
Kirjoittaja woof
-Jake- kirjoitti:Samat oireet ollut allekirjoittaneellakin jo pari vuotta. Syynä on pyörän ABS-anturin toimintahäiriö. Mulla syyksi löytyi vikakoodien lukemisella vas. etupyörän anturi. Anturia ei voi pelkästään vaihtaa vaan menee navan kanssa vaihtoon. napa antureineen maksaa n. 100€ Motonetissa.
Onko tuo vaihto kova homma ensikertalaiselle? Jos tilaan motonetistä osat niin onko se juuri tämä: Etup laakeris AstraG+ABS 5-pultti 99.90 € ? Tarvitsenko lisäksi esim napamutterin tms? Entäpä onko tuohon FAG/SKF malliin muuta eroa kuin 60e halvempi hinta?
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 03 Syys 2009, 23:34
Kirjoittaja woof
liian typerä kysymys?
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 04 Syys 2009, 09:00
Kirjoittaja lexi82
Joo vikakoodiksi antoi tuon hammaskehä häiriön...
Re: ABS ja TC valo ??
Lähetetty: 06 Syys 2009, 10:12
Kirjoittaja koukkula
katoitko onko ne puhtaat?