Elikkäs kun tässä pimeän aikana tullu ajeltua vähän enemmänki niin rupesin miettimään että missä niitä polttimoita pitäisi olla ja missä ei.
Elikkäs penkinlämmittimen valot, ajovalojen katkaisijan valo toimii jne. toimii mutta lämmönsäädin paneelissa ei pala mikään valo. Kai siellä pitäisi joku polttimo olla?
Lienekkö mahdollisesti kuinka iso rupeama vaihtaa polttimo sinne? Ja millainen siellä ylipäätään on?
Lämmönsäädinpaneelissa on tasan 1 pieni lasikantainen 1.2W lamppu, eli on polttimo siellä takana.
Kello irti, sen takana paneelin kiinnitysruuveja 2 kpl . Mittariston kehys irti(muistaakseni ohjausakselin ympärysmuovit ensin pois), sen takana, oikealla puolella paneelin kiinnitysruuveja 2 kpl.
Kiinnitysruuvit irti ja sitten varovasti vetämällä paneelia ulos. Jos on pienet sormet , kärkipihdit tai sopivat pinsetit,
niin saa vaihdettua sen lampun raottamalla paneelia. Aikas keskellä ylhäällä... taitaa mennä vaalean violetit johtimet.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Jos siinä on se pyöreä puhaltimen nopeuden säädin jota ulos vetämällä tulee takalasin lämmitys niin siinäkin on se 1,2w polttimo.
(takalasin lämmitys päälle niin tulee valo päälle)
Polttimon saa vaihdettua vetämällä nupikan irti. Nupikka lähtee kun altapäin talttapää ruuvarilla avittaa kolosta löytyvän klipsun vapauttamisessa, sen jälkeen näkyy ko. polttimo.