Elikkä auto savuttaa reilusti vielä lämpimänäkin. Savu ei ole mustaa, sinistä eikä viittaa mitenkään öljyyn vaan lähinnä vesihöyryn oloista nopeasti ilmaan katoavaa. Vähän kuin kylmänä aamuna käynnistäessä, savutus ei vaan lakkaa auton lämmetessäkään. Myös maan se kastelee hienosti putken takaa. Öljyt ja vesi ei ole sekaisin säiliöistä päätellen. Kumpaakaan ei myöskään katoa ainakaan huomattavasti. Venttiilikopan kannentiiviste tuli juuri vaihdettua koska vuosi öljyä koneen ulospäin ja avattaessa myös "tulppienkolot" olivat täynnä öljyä (eli vuosi siis myös sisäänpäin). Vaihdoin vain tiivisteen, niitä kumisia o-renkaita en sattuneesta syystä saanut uusia.
EGR on tulpattu 20tkm sitten sokealla tiivisteellä ja kiertämällä se ruuvi kiinni. Eikä ole sytytellyt vikavaloja. Kesällä en tätä ilmiötä ole havainnut, mutta lienee ihan ymmärrettävää
Jakohihna remppa kilkkeineen tehty 5tkm sitten. Öljyt vaihdettu 5tkm sitten. Putkisto katista taaksepäin samoihin aikoihin. Moottoripesu suoritettu ennen tiivisteen vaihtoa, mutta savutti reilusti jo ennen operaatiota.
Voiko EGR:n tulppaaminen aiheuttaa em. savutusta ? Siinä selvästi on vielä imua ruuvin kohdalta vaikka se on kierretty kiinni. Koneen sammuttamisen jälkeen EGR suhisee vielä hetken.
EDIT: Ja koneena on X18XE (ei ikinä muista onko C vai X
