Omega ei puhalla lämmintä

Keskustelua ilmastoinnista ja lämmistyslaitteistosta sekä niihen liittyvistä ongelmista.
Vastaa Viestiin
Avatar
mikkomakinen78
OCF Member 2017
Viestit: 44
Liittynyt: 16 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Kauhajoki

Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja mikkomakinen78 »

Ongelma olis semmonen että lämmöt kyllä nousee normaaliin mutta sisälle ei kumminkaan puhalla kuin haaleaa ilmaa.
Lämmönsäätimestä tuntuu loppuvan liike kesken eli vipu ei mene alas asti kylmälle ja ylös kuumalle menee kyllä, ja nousisi ylemmäskin.
Mutta ilmeisesti jokin läppä ei kumminkaan toimi täysin tai sitten joku vaijeri on päässyt liikkumaan väärään asentoon.
Onko jollain tietoa kuinka lämmönsäätimen vaijerit menevät Omegassa ja kuinka olisi helpoin tarkistaa?
Auto on Omega A 2.0i -90, ei ilmastointia.
Vectra B 2.2i 2002, ex-Astra G 2.0i 1998, ex-Astra F 2.0i 1993, ex-Kadett E 1.3 1989, ex-Omega A 2.0i 1990, ex-Vectra A 1.6i 1990, ex-Ascona C 1.3 1986
Avatar
jaskiainen
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 249
Liittynyt: 06 Heinä 2009, 14:55
Paikkakunta: Kangasala

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja jaskiainen »

Todennäköisin vika on siinä lämmönsäätimen vaijerissa.
Sen ulkokuori lienee päässyt lipeämään lukituksestaan.

Rohkeasti vain konsolia auki ja tarkastamaan tilannetta...
(Mitenkäs ompussa, pitääkö pitkällekin purkaa vai näkeekö mankan irrottamalla niinkuin astrassa?)
Astra G caravan -99 1.8 X18XE1
Avatar
mikkomakinen78
OCF Member 2017
Viestit: 44
Liittynyt: 16 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Kauhajoki

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja mikkomakinen78 »

Mankan irrottamisesella ei kovin pitkälle näe.
Pitänee ruveta purkamaan konsolia enemmän auki viikonloppuna.
Vectra B 2.2i 2002, ex-Astra G 2.0i 1998, ex-Astra F 2.0i 1993, ex-Kadett E 1.3 1989, ex-Omega A 2.0i 1990, ex-Vectra A 1.6i 1990, ex-Ascona C 1.3 1986
jo_le
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 317
Liittynyt: 30 Syys 2006, 14:54
Paikkakunta: Jaala

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja jo_le »

ootko kattonu jäähdytin nesteet ettei ole vajausta? aiheuttaa myös sen ettei puhalla ku haaleaa.
Vsq
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1029
Liittynyt: 11 Helmi 2008, 23:50
Paikkakunta: Siuntio

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja Vsq »

Aiemmin mainitut kannattaa tarkastaa ensimmäisenä ja jos ei auta niin lämppärin kenno on varmaan tukkoinen.
nykyinen: Opel Astra K 1.6 CDTi BiTurbo MT6 Sports Tourer Innovation -17
ex: Opel Astra J 1.6T MT6 Sports Tourer Sport -11
ex: Opel Astra H 1.8 Cosmo -04
ex: Opel Astra G 1.6 16V Club Caravan -99
ex: Ford Taunus 1.6 -77
dti pwr
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 45
Liittynyt: 18 Syys 2008, 23:27
Paikkakunta: pori

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja dti pwr »

itellä sama ongelma. auto on omega b 2.5 v6. moottori kyllä kämpeää n.90 asteeseen, mutta kun lyö lämppärin täysil niin haaleaa ilmaa puhaltelee. nesteitäkin on lisätty. ykkös teholla puhaltaa suurinpiirtein lämmintä.
omega b 2,5 v6 cd ja vectra b 2,0 dti
Avatar
jariz
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3634
Liittynyt: 21 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja jariz »

Lämppärille menevät letkut irti ja hanasta vettä sisään kummastakin putkesta. Lopuksi vielä käyttää jäähdytysjärjestelmän puhdistus mömmöt sisällä niin luulisi tukokset irtoavan. Tämä siis jos ei säätimissä ole vikaa.
oopelsu
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 07 Joulu 2009, 20:43

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja oopelsu »

Vectra b-97 samaa vaivaa oli ja juuri tänään korjaamolla laskettu puhdistukset läpi järjestelmästä vaan eipä auttanut mitään! on kuulemma niin täynnä jotain paikkausaine möhniä. Säätimissä vaijerit näytti ja tuntui pelaavan mielestäni.
Avatar
2slow4motion
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1389
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja 2slow4motion »

Samaa ongelmaa mulla runtua kun antaa niin lämpee... Kaupungissa taas viilenee. ilmattu on urakalla ja termari vaihdettu ei apua. Noo nyt suositaan pikatie pätkiä ja armotonta luisua!!! =)
Opel Calibra 4x4 turbo vm. 95
Opel vectra GT vm.90
2Slow4Motion
Jsavilaa
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 33
Liittynyt: 09 Touko 2005, 13:16
Paikkakunta: Haukipudas (Oulu)

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja Jsavilaa »

2slow4motion kirjoitti:Samaa ongelmaa mulla runtua kun antaa niin lämpee... Kaupungissa taas viilenee. ilmattu on urakalla ja termari vaihdettu ei apua. Noo nyt suositaan pikatie pätkiä ja armotonta luisua!!! =)
Just saman tapainen oire omassa b-ompussa (2.0i 8v). Normaali ajolla varsinkaan taajamassa kovemmilla pakkasilla ei tuu hyttiin lämmintä vaikka kone lämpenee normaalisti, polkemalla työntää kyllä lämmintä.

Lisäksi huomasin maantiellä/motarilla että lämmöt seilaa n.90-100 välillä ja aina kun lämmöt on noin 100:ssa, alkaa hyttiin tulla kunnolla lämmintä ja lämmöt lähtee laskuun. 90 paikkeilla tulee taas haaleaa ja lämmöt lähtee hitaasti nousuun. Paisuntasäiliö on melkeen täynnä nestettä eli ei pitäs olla vajausta. Mistä ilmataan? Vaikkei siitä ehkä apua olekaan...

Lisäys: Nyt kun pakkanen hellitti, lämmitys ja lämmöt toimii normaalisti (siis kun ulkolämpö nousi -15c lämpimämmälle puolelle). Taian varalta vaihtaa tuoreemmat nesteet sekä uuen termarin jahka saan auton johonkin talliin sulamaan.
Transporter T5 1.9TDI
Pug 306 XRDT Fw
dti pwr
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 45
Liittynyt: 18 Syys 2008, 23:27
Paikkakunta: pori

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja dti pwr »

nyt puhaltaa omena lämmintä. kaadoin jotain varaosaliikkeen puhdistus lientä joukkoon ja laskin vedet ulos. sitten kaikki mahdolliset letkut auki ja vettä sisään joka suunnalta. ainoa varjopuoli tuli projektissa on kun flektiin tuli jokin oire. elikä pyörii koko ajan kun laittaa virrat päälle. liekö vettä mennyt liittimiin ja oikosulussa koko ajan. nyppäsin liittimen auki ja ajelen pari päivää, ehkä kuivaa tai sitten täytyy taas alkaa tutkimaan :roll:
omega b 2,5 v6 cd ja vectra b 2,0 dti
s.hyttinen
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 86
Liittynyt: 06 Heinä 2008, 20:26
Paikkakunta: Pohjois-karjala/Juuka

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja s.hyttinen »

mikkomakinen78 kirjoitti:Onko jollain tietoa kuinka lämmönsäätimen vaijerit menevät Omegassa ja kuinka olisi helpoin tarkistaa?
Auto on Omega A 2.0i -90, ei ilmastointia.
A-ompussa se lämmönsäätövaijerin toinen pää näkyy siellä alhaalla kaasupolkimen vieressä, ei tarvi purkaa mitään.
Avatar
Stone68
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 68
Liittynyt: 01 Marras 2011, 20:45

Re: Omega ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja Stone68 »

s.hyttinen kirjoitti: A-ompussa se lämmönsäätövaijerin toinen pää näkyy siellä alhaalla kaasupolkimen vieressä, ei tarvi purkaa mitään.
Mega-BUMB! ...Mistäs sitä kannattaa alkaa tiirailemaan Bee-Omegassa? :-?
Omega B -97 GL (X20XEV)
Vastaa Viestiin