Sivu 1/1
Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 22 Huhti 2010, 20:49
Kirjoittaja LAtee
On tullu huomattua tossa ajellessa, että taitaa mulla olla vähän jousitus tosta Opelista paskana. Sanon tässä heti alkuun, että ei mitää tietoa noista jousista sen enempää, että mitä iskaria ja jousta sielä on.
Lähinnä se mitä haen tässä takaa, että jos ja kun tulee ton jousiremontin aika, niin kuinka paljon se tulee jossakin korjaamolla maksamaan? Tietenkin hinnat vaihtelee iha helvetisti, mut jos joku laadukas huoltamo tästä pääkaupunkiseudulta löytyy, joka tollasta remonttia tekis miellyttävää hintaa, nii kertokaapa?
Sitten kävi samantien mielessä sellanen asia, että tekeekö korjaamo myös jonkin asteen madalluksia? Jos kerta nyt on jousitus vaihtoon menossa, niin samapa tuo jos sitten samalla madalluttais sen auton. Onko jotain korjaamoja tai vastaavia mitä tälläsii remontteja tekee pääkaupunkiseudulla? Ja mihin hintaan?
Kuullostan varmaa hiukka säälittävältä, ku heti ensimmäisenä ollaa laittamassa joku muu tekemää se likanen työ, mutta kun ei noista autoista ole oikeen kokemusta nii

Re: Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 23 Huhti 2010, 00:40
Kirjoittaja JNN
Kyllähän sen madallussarjankin sinne alle vaihtaa korjaamo kuin korjaamo siinä missä perus jouset+iskaritkin. Täältä löytyy paljon juttua alustasarjoista, mistä ja mitä saa ja kannattaa tilata, joka hintaluokkaan. Ja taitaa ne iskaritkin olla vaihtokunnossa, jos alusta hassulta tuntuu? Ei ne jouset siellä yksinään väsy. Ei noiden vaihtotyö ammattilaiselta montaa tuntia ota, joku oikea asentaja voi heittää jonkin ohjeajan ko. hommaan josta voi sitten laskeskella..
Re: Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 23 Huhti 2010, 07:16
Kirjoittaja D-Iivil
Itse tilasin eBaysta TA-technicsin säädettävän sarjan ja nakitin isän auttamaan vaihtohommassa. Euroja meni kolmisen sataa ja aikaa muutama tunti.
Re: Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 23 Huhti 2010, 10:56
Kirjoittaja LAtee
JNN kirjoitti:Kyllähän sen madallussarjankin sinne alle vaihtaa korjaamo kuin korjaamo siinä missä perus jouset+iskaritkin. Täältä löytyy paljon juttua alustasarjoista, mistä ja mitä saa ja kannattaa tilata, joka hintaluokkaan. Ja taitaa ne iskaritkin olla vaihtokunnossa, jos alusta hassulta tuntuu? Ei ne jouset siellä yksinään väsy. Ei noiden vaihtotyö ammattilaiselta montaa tuntia ota, joku oikea asentaja voi heittää jonkin ohjeajan ko. hommaan josta voi sitten laskeskella..
Joo siis idea lähti kokonaan siitä liikkeelle, että saattaa jousitus vähä paskana olla, ku ne narahtaa aika pahasti iha pienessäkin töyssyssä. Ja faija anto sellasin vinkin, että kun jousia painaa vähän pohjaan niin auton ei pitäisi jäädä pomppimaan kuin sen 1-2 kertaa, mutta mulla auto jää kyllä hytkymään aika lailla.
Olis joo kiva saada jotai vinkkiä jostai kunnon asentajasta, joka sitten seki osais vähä auttaa, et mitkä on sopivat jousitukset tohon ja sen kaa sitten pohtia hinnat ja sopivuudet.
Kertokaa ihmeessä jos on tiedossa joku hyvä huoltamo tai vastaava!

Re: Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 24 Huhti 2010, 19:54
Kirjoittaja smppa
Narahduksen aiheuttaja on todennäköisesti pusla(t) taka-akselistossa.
Re: Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 24 Huhti 2010, 20:22
Kirjoittaja D-Iivil
LAtee kirjoitti:
Kertokaa ihmeessä jos on tiedossa joku hyvä huoltamo tai vastaava!

Ite oon semmoisiin hommiin joita en itse ole osannut tai jaksanut opetella tekemään käyttänyt semmoista pajaa kuin AD-Autohuolto ACS. Sijaitsee tattarisuolla, kytkintie 34. Tuntiveloitus muistaakseni jotain viiden kympin luokkaa eivätkä mun kokemuksen mukaan ole laskutelleet ylimääräisiä.
Re: Vectraan (B, '99) uudet jouset jne.
Lähetetty: 24 Huhti 2010, 22:13
Kirjoittaja JNN
Iskarit loppu jos se jää hytkymään.