Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
ELi kaverin -90 2.0i vecussa tarvisi se palikka vaihtaa, osa on jo kädessä mutta paikkaa ei löydy mistään... Sehän ei ole virranjakajassa eikä puolan läheisyydessä.
Moottorinohjausyksikkö sijaitsee vänkärin jalkatilassa, ulkosivulla olevan muovipanelin takana. Eli se on se surullisen kuuluiosa motronic. Eikä muuten ole erillistä sytytysyksikkö vaan kaikki toiminnot samassa laatikossa (ruiskun ohjaus, sytytys yms.).
<font size=-1>[ This Message was edited by: pkh on 2003-06-12 07:42 ]</font>
Niinhän se olikin, kyseistä palikkaa ei koko autossa ole. Sellaista vikka kuitenkin että joskus sammahtaa yht`äkkiä eikä starttaa sen jälkeen hetkeen. Valohoitoa muutama minuutti ja taas pelittää... Oisko vika bensansyötössä? Vikavalo ei pala/välähtele. Itse epäilen pa-pumpun relettä. Vai?
On 2003-06-13 12:38, pkh wrote:
Tarkistappa vielä se korjausopas. Sytytystä ohjaa ainakin minulla tuo surullisen kuuluisa motronic.
Sytytyspääteaste on minunkin käsityksen mukaan Motronic ECUn sisällä, ulkomuistista ECUn pinni 1 ohjaa puolaa. Siis (C)20NE Motroniceissa se on ECUn sisällä.
j.h
<font size=-1>[ This Message was edited by: jpisteh on 2003-06-14 00:18 ]</font>