Tekniikanvaihto

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Ismo_R
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 46
Liittynyt: 04 Touko 2010, 16:34
Paikkakunta: Muhos

Tekniikanvaihto

Viesti Kirjoittaja Ismo_R »

Onko kukaan ennen vaihtanut calibraan ecotekin 16v koneen tilalle c20let tai c20xe tekniikkaa tai 8v moottoria? Onko edes mahdollista ja jos on mitä kaikkea menee uusiksi, vai joutuuko jo rakentamaan auton uusiksi koneen ympärille? (Autona calibra -95 dtm)
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Tekniikanvaihto

Viesti Kirjoittaja TJT »

C-alkuisten moottorien päästötyypitys taisi riittää jonnekin -96 puolivälin tienoolle, joten sen puolesta pitäisi mikä vaan noista kelvata inssille.

C20XE olisi ehkä se helpoin/järkevin, kun jarrut ja alusta on jo valmiiksi oikeat, eli periaatteessa ei tarttisi muuta vaihtaa kuin kone ja ehkä tarvittaessa laatikko.
8v calibroja taasen taitaa olla jo senverran rivakasti liikenteessä ja myynnissä halvalla, että eipä paljoa taida moista kannattaa laittaa.

LET:n laitto vaatii jarrujen, alustan ja voimansiirron päivityksen vastaamaan V6 mallia.
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Vastaa Viestiin