Vectra C 2.2direct vuotaa öljyä mutta mistä?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Jiial
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 29
Liittynyt: 01 Elo 2006, 12:02
Paikkakunta: Kauhajoki

Vectra C 2.2direct vuotaa öljyä mutta mistä?

Viesti Kirjoittaja Jiial »

Tänään huomasin tallin lattialla öljy lätäkön Opelin alla (2006 vectra 2.2 direct). Yritin etsiä vuoto kohtaa mutta en sitä löytänyt, moottori oli aika lailla kauttaaltaan öljyn peitossa moniurahihnan ympäristöstä. Tikusta katsottuna öljyä ei ole koneesta hävinnyt. Pesin öljyn pois moottorista ja ajoin sen lämpöiseksi, huomenna yritän etsiä vuotokohtaa uudelleen. Osaako kukaan sanoa mistä öljy on voinut tullut ja kuinka isoon remonttiin pitää varautua. Autolla on ajettu vasta 50tkm joten tämä tilanne hieman vituttaa kun edellinen B vectra 1,6 ei nokotellut öljyä koskaan söi sitä kyllä rajustikin välillä mutta ei sotkenut.
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: Vectra C 2.2direct vuotaa öljyä mutta mistä?

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Veikkaan, että vuotaa kampiakselin stefasta.
Jos siitä vuotaa, niin stefa vaihtoon.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Avatar
pepper
'Senator'
'Senator'
Viestit: 731
Liittynyt: 28 Joulu 2007, 13:37
Paikkakunta: tampere

Re: Vectra C 2.2direct vuotaa öljyä mutta mistä?

Viesti Kirjoittaja pepper »

Itellä kans samaa oiretta, tai nyt seurataan vuotoa. Tuohon vaihdettiin perjantaina jakopää ja samalla paljastui öljyä väärällä puolella konetta :D . No jakopään kopassa on nyt uus tiiviste ja jos ei auta niin tarvii vaihdattaa tuo etu stefa, hommana kuulemma helppo ja nopea, mitähän mahtaa tuo stefa maksaa tuskin maltaita?
Avatar
Kuke
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3506
Liittynyt: 05 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Loimaa

Re: Vectra C 2.2direct vuotaa öljyä mutta mistä?

Viesti Kirjoittaja Kuke »

pepper kirjoitti:Itellä kans samaa oiretta, tai nyt seurataan vuotoa. Tuohon vaihdettiin perjantaina jakopää ja samalla paljastui öljyä väärällä puolella konetta :D . No jakopään kopassa on nyt uus tiiviste ja jos ei auta niin tarvii vaihdattaa tuo etu stefa, hommana kuulemma helppo ja nopea, mitähän mahtaa tuo stefa maksaa tuskin maltaita?
Z22Se mallin moottoriin stefa maksoi automuovilla muistaakseni 5.60, ja kannattaa samalla uusia se pultti myös sinne, hintaa pultilla reilun 8 euroa, eli kallis eikä kovinkaan vaativa remontti ole kyseessä. Jos ruikkinut öljyä moniurahihnan seudulle vähääkään enemmän, niin suosittelen vaihtamaan hihnan myös, hihnalla hintaa 20 euron kieppeillä.
Avatar
Nick13
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 45
Liittynyt: 13 Elo 2009, 19:59
Paikkakunta: Espoo

Re: Vectra C 2.2direct vuotaa öljyä mutta mistä?

Viesti Kirjoittaja Nick13 »

Ittellä vaihdettiin juuri pari viikkoa sitten tuo jakopäänstefa joka vuoti. P-Helsingin autoon soittelin ja kysyin tuosta vuotavasta stefasta ja kysyin mitä muuta tuli samalla korjata. Sanoivat siellä, että tuo moniurahihna sekä ketjunkiristin ovat tuosta öljynvuodosta/öljyn liian pienestä määrästä voineet vioittua. Vaadin myyjää myös samalla vaihtamaan juurikin tuon moniurahihnan sekä ketjunkiristimen. Omalla signumilla Z22yh ajettu 95tkm.
ex. Opel Signum -03
Vastaa Viestiin