Millasii omppuja löytyy?

Keskustelua Opeleista
Avatar
Dominator
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2379
Liittynyt: 11 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi / Säärijärvi

Viesti Kirjoittaja Dominator »

Moikkelsi ja kiinnostas nähdä ja kuulla millasii (Vanhempia alle 95) Omppuja täältä löytyy kun on suunnitelmissa lähteä sellasta metsästämään, lähinnä 3oo0 mallia josta etenkin oisi kiva kuulla mielipiteitä!
Eli millasii löytyy?
*Domi from Saarijärvi*
*Kesäkiesi* Manta B 77 Berlinetta
*käyttis* Vectra C1 2.0T farkku
"ei se vauhti vaan SE tyyli..."
uhrmacher
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 40
Liittynyt: 02 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja uhrmacher »

löytyis ainakin yksi lotuskeulainen 3000 24 v
joka olis myynnissäkin.ilmoitus löytyy myytävänä osiosta.
hyviä kokemuksia on paljon. matka ajossa verraton vääntävän koneen johdosta eikä kuluta paljoa tasasella kaasulla ja ohitukset sujuu nopeasti. huonona puolena haastajien määrä liikennevaloissa!
varma peli talvellakin. viime talvena lapissa 36 pakkasta ja aamulla lähti käyntiin kuin palmun alta ilman lohkolämppäriä(joka tosin löytyy).
vähän kankea ajettava kaupungin ruuhkissa ja ahtaissa parkkihalleissa, mutta kun pääsee kunnon tielle niin unohtuu. positiivinen auto josta vaikea luopua mutta nykyinen tilanne pakottaa :sad:
P. Lanttola
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3696
Liittynyt: 06 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja P. Lanttola »

Tuollainen löytyy multa Kuva

Aivan mukava auto, bensaa kyllä menee sellainen 10 litraa sadalla, mutta se on osaksi omaa syytä ja eihän se taida edes vielä kovin paha lukema tuon kokoselle autolla olla.

Muuten hyvä, mutta kesällä kuuma ja talvella kylmä :smile:
Tehoa on aivan sopivasti (itsellä n.200hv) että pysyy kyllä muun liikenteen vauhdissa mukana...
Ajo-ominaisuudet on kyllä hyvät kesällä ja talvella, varsinkin jos tykkää vähän leikkiä :smile:
Avatar
Dominator
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2379
Liittynyt: 11 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi / Säärijärvi

Viesti Kirjoittaja Dominator »

heh... ai että "vähä" leikkiä ei kai nyt sentään... vai lämmin kesällä? no ei passaa valittaa kun sitä lämmintä täällä pohjosessa saa muutenki niin vähän! :wink:

_________________
*Domi from saarijärvi*
alla toyota starlet! Ja lähtee kun mäyräkoira uima-altaasta :wink:

<font size=-1>[ This Message was edited by: Dominator on 2003-07-03 14:51 ]</font>
marcopel
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 116
Liittynyt: 01 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja marcopel »

Alla on ollut 3.0i-24v caravan automaatti reilun kolme kuukautta ja ei voi muuta kuin hymyillä :wink:. Ajoin runsaan kolme vuotta 2.0i caravanilla (´90) ja tää '93 malli on paljon hiljaisempi, vakaampi ja (tietysti) tehokkaampi.
Normaaleita huoltoja on päässyt tekemään... öljyjä, tulppia, laakereita ym. mutta täytyy ottaan huomioon että on kuitenkin kymmenvuotias ja kilsoja takana reilut 230t

Jotain päiväkirjaa oon kokeillut pitää osoitteessa: http://www.sunpoint.net/~marcopel/om3024hist.html

-m-

<font size=-1>[ This Message was edited by: marcopel on 2003-07-07 23:43 ]</font>
turbobliz
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1044
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja turbobliz »

mäkin hymyilin kun olin marcooppelin ompun takapenkillä ja automaatti latoi pienempää simmuun... rrrröööööööööö !!!! :smile: :smile: :smile:
Avatar
Megaman
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3832
Liittynyt: 07 Tammi 2003, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Megaman »

On 2003-07-03 16:02, marcopel wrote:
Alla on ollut 3.0i-24v caravan automaatti reilun kolme kuukautta ja ei voi muuta kuin hymyillä :wink:. Ajoin runsaan kolme vuotta 2.0i caravanilla (´90) ja tää '93 malli on paljon hiljaisempi, vakaampi ja (tietysti) tehokkaampi.
Normaaleita huoltoja on päässyt tekemään... öljyjä, tulppia, laakereita ym. mutta täytyy ottaan huomioon että on kuitenkin kymmenvuotias ja kilsoja takana reilut 220t
Jotain päiväkirjaa oon kokeillut pitää osoitteessa: http://www.sunpoint.net/~marcopel/om3024hist.html
-m-
Mä oon pitänny omaa 2.0 -90 Carvanaamaria suht hiljaisena kärrynä...mistäköhän se ero sitten tulee?
marcopel
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 116
Liittynyt: 01 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja marcopel »

En sit osaa sanoo miks toi uudempi tuntuu hiljasemmalta, mut kyl siitä on jo useampikin huomauttanu (emäntä varsinkin ja pari työkaveri jotka välillä kulkevat mukana)... Mukavan hiljaisia on molemmat :smile: hintaluokassaan... Ainii... vanha oli GL(S) ja tää uus on CD varustelu, oliskos tolla jotain tekemistä asian kanssa ?!?

-m-
Avatar
Megaman
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3832
Liittynyt: 07 Tammi 2003, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Megaman »

Niin,koritiivisteiden kunto,rengasmerkki yms. vaikuttaa ääniin varmaan jonkin verran.
Myös ruostesuojaus vaimentaa ääniä.
Ja onhan se sentään 3 vuotta uudempi :smile:
Avatar
mikkis
OCF Member 2016
Viestit: 1438
Liittynyt: 04 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja mikkis »

Saman "hiljaisuuden" huomasin omassa 2.6 Caravanissa verrattuna edelliseen 2 litraiseen farkkuun.

Hiljaisuus johtunee siitä, että 3 litraisissa on maton alla vielä erillinen ääneneristysmatto joka eristää tehokkaasti alustan äänet. En tiedä onko tämä kaikissa, mutta keväällä tuli käytyä katsomassa muutamaa 3 litraista farkkua ja näissä kaikissä oli tämä eristysmatto normaalin maton alla. Edellisessä omistamassani 2 litraisessa farkussa tätä ei ollut.

?????????????????
Opel Manta B R6 "i300"
Opel Manta B 2.4 "i400"
Tude
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 194
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Hellsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tude »

Itseltäni löytyy -87 omega jossa 2,0 tic tekniikka pellin alla. Tällä hetkellä auto tosin peräkolaroituna.
Ulkokuori vakio vielä tällä hetkellä ja niin päin pois...

_________________
"Opel Omega A 2.0 jajotainkirjaimiavielä" Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: Tude on 2003-07-05 17:20 ]</font>
OMEGA
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 123
Liittynyt: 17 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja OMEGA »

tääl on 3000 vm.88.toimi kuin ajatus kesät talvet.nyt on ollu pari vuotta projektina.hyvä auto ajaa
omega mv6 caravan ´94
calibra 4x4 turbo ´94
astra f v6 ´95
Niki
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 152
Liittynyt: 27 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Niki »

Minulla on vielä hetken maastoauto-Omega. :razz:
Kuukauden päästä ko. auto olis myytävänä, jos jotain kiinnostaa... :wink:
antzu
OCF Member
OCF Member
Viestit: 786
Liittynyt: 21 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja antzu »

Myös itselläni 3.0 24v automaatti caravan.
Hiljaisempi on kuin aikaisempi 2.0 farkku. Tekniikanvaihdon yhteydessä löydettiin muitakin äänieristyksiä kuin tuo takakontin matto, mm. takaturvavöiden koteloissa oli yhdet eriste"tulpat" vähentämässä äänen kulkua. Hieno auto ajaa. Kiihtyykin ihan mukavasti varsinkin maantienopeuksissa. Ohituksetkin on suht turvallisia kun ei tarvi kauaa vierellä körötellä. Automaattikin toimii hienosti ja pehmeästi. Moottorilla on ajettu ainakin 270tkm ja nyt joudun siitä kannentiivisteen vaihtamaan öljyvuotojen takia.
harza
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3066
Liittynyt: 05 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Muhos

Viesti Kirjoittaja harza »

itelläni on 2.0i omega (91) tosta hiljhasuudesta et kyllä sedan ainaki ääntä pitää varsinkin ku nyt on alla 50 sarjan misukat 2kesää ajettu ja kyllä siellä lattiassa on se äänieriste matto lattiamaton alla (gls) tai no nyt ei pidä mitään ääntä ku meni 3kk vanha jakoremmi rikki hampaat katos....
Vastaa Viestiin