Kaasari Varajet II ja automaattiryyppy

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
marzi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 63
Liittynyt: 18 Huhti 2007, 20:43
Paikkakunta: Helsinki

Kaasari Varajet II ja automaattiryyppy

Viesti Kirjoittaja marzi »

Tervehys!

Auto on siis Ascona C -85 1.6S Varajetin kaasarilla ja automaattiryypyllä.

Tuli hieman purettua kaasaria ja nyt toi ryyppy kenkkuilee. :P Tilanne on nyt se, että nopean joutokäynnin nokka (se porrastettu) ei ohjaudu minkään avulla. Pitäiskö sen ohjautua rikastinkannen jousen avulla samaan tapaan kuin ryyppyläppä? Onko tässä välissä jokin yhdystanko tms? Ja mihin sen tulisi kiinnittyä?

Rikastinkannen jousi on ihan ok, ja lämmitys toimii sähköisesti ja on toiminut hyvin ainakin tähän asti.

Jousesta voisin vielä sen verran kysäistä, että se varmaan esijännitetään, noin kierroksenko?

kiitän kaikista vastauksista! :D
Avatar
tursas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4716
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kaasari Varajet II ja automaattiryyppy

Viesti Kirjoittaja tursas »

marzi kirjoitti:Tervehys!
Tuli hieman purettua kaasaria ja nyt toi ryyppy kenkkuilee. :P Tilanne on nyt se, että nopean joutokäynnin nokka (se porrastettu) ei ohjaudu minkään avulla. Pitäiskö sen ohjautua rikastinkannen jousen avulla samaan tapaan kuin ryyppyläppä? Onko tässä välissä jokin yhdystanko tms? Ja mihin sen tulisi kiinnittyä? :D
Pierburg-pohjalta sanoisin, että se ryyppyjousi, joutokäynnin nokka ja ryyppyläppä on kaikki samalla akselilla erilaisten jousien avulla yhteydessä toisiinsa. Nokkakin kääntyilee, mutta kaasu pitää kääntää auki, niin se pääsee liikkuu. Mun mielestä sitä jousta ei pahemmin esijännitetä, vaan käännetää sen verran, että läppä lähtee vähän aukeen kylmänä, kiinni ja tarkistus, että lämpösenä läppä on ihan auki, ellei, käännetään lisää, poltetaan näpit kuumassa kupissa ja kiinni.
marzi
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 63
Liittynyt: 18 Huhti 2007, 20:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kaasari Varajet II ja automaattiryyppy

Viesti Kirjoittaja marzi »

Kiitän. Tässä välissä tuo huomattiinkin, eli koko höskä toimii jousen avustuksella. Oli ilmeisesti jousi väärässä asennossa, nyt toimii taas!
Vastaa Viestiin