Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Nyt kaikki on varmaan silleen, että "Vittu tätä asiaahan on käsitelty satakakskytämiljoonaakertaa täälläki foorumilla :director: " ja olen noita topiceja lukenut, mutta en oikein löytänyt kunnollista vastausta tuohon minun kysymykseeni enkä minä osannut tätä mihinkään valmiiseenkaan topiciin sijoittaa.

Eli kun autoon on tulossa jonkinlainen subbari konttiin, että saa musiikinkuunteluun hieman napakkuutta niin mietin josko akun sijoittaisin takakontin puolelle, saisi vahvistimelle vedettyä lyhyet kaapelit ja sitten muille laitteille auton läpi tuo 50 neliön kaapeli keulalle mitä multa löytyy niin ei tarvis konkan kanssa pelleillä ja ainahan konehuoneessa tilaa tarvitaan. Ensin meinasin kahden akun systeemiä, mutta turhaa hifistelyä ja painonlisäystä sekin olisi.

No okei, eihän se ole kuin nakkaa paikalleen sen konttiin ja vetää piuhat, mutta mitenhän asiaan vaikuttaa varapyötäkotelossa sijaitseva bensankeruusäiliö? Bensa ja sähkö ei kuulosta hyvältä yhdistelmältä mahdollisia vahinkoja silmälläpitäen, etenkään vakuutusyhtiön silmissä. Joten voikohan tuon akun sijoittaa tuonne konttiin jos sen eristää jotenkin tuosta keruusäiliöstä, esim. pienellä kotelolla akulle?

Ja vielä varmistukseksi, riittääkö akulle sitten tukeva kiinnitys ja sille pienelle höyry/ylivuotoletkulle reikä lattiaan, että höyryt menee auton alapuolelle pihalle? Kun akkuhan on auton sisätilassa tuolla kontissa. Jos sais vaikka tuonne varapyöräkoteloon sijoitettua akun sekä tuon keruusäiliön ja eristäisi ne sitten väliseinällä toisistaan.
Keijo Kettu
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 124
Liittynyt: 19 Heinä 2008, 21:44
Paikkakunta: Tampere

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Keijo Kettu »

Sen keruusäiliön on syytä olla täysin tiivis ihan riippumatta siitä, onko vieressä akku vai ei. Mahdollista kipinöintiä voi tapahtua kaikissa sähkölaitteissa jos liittimet pätkivät, joten siinä mielessä akku ei ole takavaloja kummempi. Siitä vaan, kunhan akku on kunnolla kiinnitetty. Eniten kiinnittäisin huomiota päävirtakaapelin suojaamiseen hankautumiselta. Varsinkin läpiviennit kannattaa suojata huolella.

Käsitin, että akussasi on kaasunpoistoletku? Se on ihan hyvä viedä autosta ulos kuten suunnittelit. Ehjä lataussäädin ei keitä akkua kuiviin, joten sikäli se letku on periaatteessa tarpeeton. Jos kuitenkin vähällä vaivalla saat sen letkun pään ulos, niin kannattaahan se viedä. Vety tykkää nousta ylöspäin, mutta kyllä se alaspäinkin johdettuna löytää ulkoilmassa tiensä taivaan tuuliin. Ja tosiaan, normaalisti sitä ei auton akussa kehity.

Yksi potentiaalinen murhe tuossa konstruktiossa on akun heikko latautuminen talvella. Peräkontissa akku pysyy kylmänä ja ottaa huonosti varausta vastaan. Tähän auttaa lämpötilakompensoitu lataussäädin, mutta sen pitää haistella akun, ei moottoritilan lämpötilaa.
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Keruusäiliö on kyllä tiivis tottakai.

Juuri tuosta virtakaapelin suojaamisesta luin, että joku oli varman päälle pelannut ja koko piuhan vetänyt puutarhaletkun lävitse :D Tuo kaapeli mitä oli tarkoitus pistää on 50 neliöistä ihan autohifikäyttöön tarkoitettua kaapelia ja kuori on melko paksua joten ei tuo ihan heti hankaudu rikki kunhan vain läpiviennit tosiaan tekee huolella, lattiamaton altahan tuo pitää vetää auton reunaa pitkin kun Kadetissa ei kynnyslistojen allakaan ole oikein tilaa.

En ole sen kummemmin ajatellut onko sitä nippaa, letkua ei ole, mutta olen vain kuvitellut, että kaikissa akuissa on jonkinlainen reikä mistä mahdolliset höyryt yms. pääsee pihalle, pitää tarkistaa asia :)
Yksi potentiaalinen murhe tuossa konstruktiossa on akun heikko latautuminen talvella. Peräkontissa akku pysyy kylmänä ja ottaa huonosti varausta vastaan. Tähän auttaa lämpötilakompensoitu lataussäädin, mutta sen pitää haistella akun, ei moottoritilan lämpötilaa.
Tuohan se on ainainen murhe, mutta mistähän kannattaisi kaivella tuollaista lämpötilakompensoitua säädintä tuohon Kadettiin kun en usko, että tuossa koneessa sellaista on vakiona, C20NE tekniikka siis. Joissakin autoissahan sellaisia on, mutta mistä tuohon saisi? :D

Kesällä onneksi ei ole tuotakaan ongelmaa joten on kesä aikaa metsästää sitä säädintä vaikka innostuisi pistämään sen akun konttiin ja voihan sen hätätilanteessa takaisin konehuoneeseen pistää jos talvella tuolla tarvitsee ajaa, tarkoitus ei kyllä ollut.
Avatar
Lurttinen
OCF Member 2018
OCF Member 2018
Viestit: 7598
Liittynyt: 19 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: /dev/null
Jäsennumero: 1227

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Lurttinen »

Joissain akuissa on tuo ylivuoto/poistoletku valmiina.
Kuva
Mulla oli jossain entisessä autossa tollanen akku, jossa heilu letku kyljestä ja taisi sieltä jotain visvaakin välillä tulla.
Pelti meinaan alkoi ruostumaan letkun pään kohdilta. :peukku:
Teksti 1| Teksti 2 | Teksti 3 | Teksti 4
Simo
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3996
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli / Helsinki
Viesti:

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Simo »

|vectraman| kirjoitti:mistähän kannattaisi kaivella tuollaista lämpötilakompensoitua säädintä tuohon Kadettiin kun en usko, että tuossa koneessa sellaista on vakiona, C20NE tekniikka siis. Joissakin autoissahan sellaisia on, mutta mistä tuohon saisi? :D
Ihan varmasti siinä laturissa sellainen säädin on, ei ole ainakaan mulle tullut vastaan yhtään Opelin (Bosch tai Delco) laturia missä ei olisi. Joissain tarvike lataussäätimissä se lämpötilakompensointi ei toimi kauhean hyvin, mut sellasissakin se silti on (olevinaan).
Mutta ongelma on se että säädin haistelee lämpötilaa laturin sisällä eikä kontissa missä akku on. Siis jos sitä nyt ongelmana pitää.. mulla ollut Rekussa akku kontissa pari talvea eikä ole ollut mitään vaikeuksia latautumisen suhteen. Akku on tosin Trane Ca/Ca mikä on testeissä menestynyt etenkin virran vastaanotossa kylmänä.
B Ascona '80 ja E Rekord '83
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Lurttinen juuri tuota meinasin, mutta eikös kaikissa akuissa ole kuitenkin se reikä valmiina vaikkei nippaa ja letkua olisikaan? Muistelisin, että se on vain teipattu umpeen yleensä. Luulin, että toi lämpökompensoituva säädin on vain jossakin "hienommissa" pirsseissä :lol: Ja kyllähän nuo muutkin on sanoneet talven pärjänneensä kontissa olevalla akulla ja kyllä tuo mullakin on tarkoitus konttiin siirtää jossakin vaiheessa, kokeilemallahan ne asiat selviää :ruoska:
Avatar
hajama
'Senator'
'Senator'
Viestit: 692
Liittynyt: 09 Elo 2007, 11:01
Paikkakunta: TRE

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja hajama »

Akku pitää aina eristää matkustamosta kaasutiiviisti ja sen on oltava ulkoilmaan yhteydessä. Jos takaronttiin mienaat niin pitää tehdä tiivistetty kotelo päälle ja sitten se reikä lattiaan.
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

hajama kirjoitti:Akku pitää aina eristää matkustamosta kaasutiiviisti ja sen on oltava ulkoilmaan yhteydessä. Jos takaronttiin mienaat niin pitää tehdä tiivistetty kotelo päälle ja sitten se reikä lattiaan.
Näin olen ennen luullut itsekin, mutta mitä olen näitä autoja nähnyt missä se kontissa se akku on niin yleensä ne ei ole sen kummemmin kiinni kuin latta hitsattu/pultattu lattiaan, taivuteltu vähän ja kierretanko sekä mutteri joilla kiristetään eikä mitään koteloa/eristystä auton sisätiloista ja leimastakin nuo on menneet läpi eikä tienpäällä ole tullut sanomista, tosin poliisit harvoin konttiin katsookaan.. Mutta riittääkö esim, takapenkin selkänoja eristeeksi akulle, että se kelpaa katsastusmiehelle? Kun se on joissakin yksilöissä ainoa eriste ollut ja joissakin ei sitäkään.

Mullakinhan on hattuhylly ja selkänoja siinä tapauksessa välissä, vaikkakin ovat kaukana ilmatiiviistä.

Enkä oikeastaan ajatellutkaan niinkään sitä kipinöinnin vaaraa muuten joka toki on aina, mutta lähinnä esim. kolaritilannetta ajattelin jossa joku bensaletkuista esimerkiksi irtoaa/katkeaa tai keruusäiliö hajoaa tällistä ja vieressä oleva akku antaa kipunan ja koko rotisko palaa, korvaako vakuutus? Palon lähdehän tietääkseni pystytään monesti paikantamaan melko hyvin. Itse näkisin tuon tilanteena jossa vakuutusyhtiö voi ilman turhia omantunnon tuskia sanoa, että eivät maksa senttiäkään..

Mutta se miten itse ajattelin tekeväni tuon takakontin, suunnitteluvaiheessa pitkästi ollaan vasta, mutta kuitenkin:

Ensinnäkin jostakin materiaalista, esim rosterista/turkkilevystä tms. teen koko kontin kokoisen lattiatason, että lattiapinnasta tulee tasainen. Sitten siihen sen levyn keskelle teen reiän josta avautuu näkyviin varapyöräkotelo ja teen siihen saranoidun luukun niin saa helposti auki/kiinni sitten sen luukun. Lopuksi sitten kiertäisin luukun reunat kumitiivisteellä niin, että kun luukun laittaa kiinni niin varapyöräkotelosta tulee ilmatiivis ja pohjaan tekisin sitten jos akussa nyt se kaasuletku on niin sille letkulle reiän ja kuminen läpivienti jonka läpi letkun tökkäisin auton alle ulkoilmaan, että sekin olisi tiivis, sama homma bensaletkuille, nekin kumisen läpiviennin läpi että kaikki reiät on tiiviitä. Sitten jos vielä varmanpäälle pelaa ja tila vain riittää niin jakaa vielä sen varapyöräkotelon kahtia ja eristää akun ja keruusäiliön kokonaan toisistaankin.

Noin minä voisin kuvitella, että tulisi siisti, laillinen ja ennenkaikkea turvallinen systeemi? Toivottavasti joku saa tekstistä vielä selvääkin :oops:
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Kannattaakohan siihen akun ja auton sähköjen välille pistää sulaketta jos akun siirtää konttiin? Minusta ei välttämättä tarvi, mutta jos pistää niin minkähän kokoinen sulake siihen kannattaisi/pitäisi pistää?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Keijo Kettu kirjoitti:Yksi potentiaalinen murhe tuossa konstruktiossa on akun heikko latautuminen talvella. Peräkontissa akku pysyy kylmänä ja ottaa huonosti varausta vastaan. Tähän auttaa lämpötilakompensoitu lataussäädin, mutta sen pitää haistella akun, ei moottoritilan lämpötilaa.
Höpöhöpö, monissa autoissa akku on jo tehtaan jäljiltä takakontissa ja A- ja B-mallin Corsissa akku on ulkona, ei moottoritilassa, kuorma-autoissa ne on usein alustassa. Silti ne toimii.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Tuomas heitti kyllä hyvän pointin, en itsekään edes tajunnut että se Corsan akku tosiaan on suoraan kylmässä ulkoilmassa ajoviiman "uhrina" :D Eikä kertaakaan ole tyhjäksi päässyt :) Konttiakkujahan tosiaan on ainakin bemareissa ja joissain Mersuissahan se on takapenkkien alla :)
Keijo Kettu
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 124
Liittynyt: 19 Heinä 2008, 21:44
Paikkakunta: Tampere

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Keijo Kettu »

Keijo Kettu kirjoitti:
Yksi potentiaalinen murhe tuossa konstruktiossa on akun heikko latautuminen talvella. Peräkontissa akku pysyy kylmänä ja ottaa huonosti varausta vastaan. Tähän auttaa lämpötilakompensoitu lataussäädin, mutta sen pitää haistella akun, ei moottoritilan lämpötilaa.

Höpöhöpö, monissa autoissa akku on jo tehtaan jäljiltä takakontissa ja A- ja B-mallin Corsissa akku on ulkona, ei moottoritilassa, kuorma-autoissa ne on usein alustassa. Silti ne toimii.
Kysypä joltakulta E36-mallin BMW:llä ajavalta, kuinka hyvin se toimii :lollis: Sillä tuohon ongelmaan juurikin viittasin kun noista murheista olen kuullut. Jos luet viestini kokonaan, huomaat että tarjosin tuohon lääkkeeksi lataussäätimen lämpötilakompensoinnin oikeaa toteutusta. Sillä sen saa toimimaan.

En muuten tiedä ihan omakohtaisesti, mikä noissa E36-bemuissa on aiheuttanut talvisia käynnistysongelmia. Jos - siis jos - vaikka akkukaapeleissa on säästelty, sekin voi olla ongelmien syy. Vectramanin ehdottama 50 mm2 pitäisi riittää jokseenkin mihin tahansa.

Vectramanin tämänpäiväinen kysymys sulakkeesta aiheutti kyllä pientä kulmakarvojen kohottelua. Kyllähän autossa on aina (?) pääsulake ja hyvä ollakin, mutta toisaalta starttimoottori ei ole sen takana. Minä kytkisin tuon niin, että alkuperäinen pääsulake jää käyttöön ja akku kytkeytyy sähköjärjestelmään kuten alkuperäisessäkin asennuksessa. Siis melkein kaikki muu kuin kaikkein suurivirtaisimmat laitteen pääsulakkeen taakse.
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Mä en sen enempää ota kantaa tuohon asiaan miten toimii missäkin kun ei ole omakohtaista kokemusta muutakuin tuosta Corsasta jossa akku on suoraan ulkoilmassa ja sen kanssa ei ollut ongelmia edes -30 asteen pakkasilla, yleensä joku muu paikka oikutteli paljon ennen akkua kylmimmillä keleillä.. Todennäköisesti Bemari on suunnitellut sen akkujärjestelmän Saksan olosuhteiden mukaan, siellä ei niin kylmiä kelejä yleensä ole kuin Suomessa joten voi olla, että se suunnittelu ei kestä Suomen olosuhteita niin hyvin, tämä sitten oli vain minun mutuilua :lol:

Siis no onhan tuossakin autossa kaikki sähkölaitteet sulakkeen/sulakkeiden takana, mutta lähinnä sen takia sitä akun viereen tulevaa "pääsulaketta" mietin kun kaapeli kulkee kuitenkin koko auton lävitse keulaan ja jos kuvitellaan tilanne parin vuoden päähän jossa se kaapeli jostakin syystä on päässyt rispaantumaan/hankautumaan ja ottaa auton runkoon, siinä vaiheessahan mä kuvittelisin ettei sulakkeet sen katkoskohdan jälkeen paljoa vaikuta kun se akun puoli kuitenkin ottaa maihin vaikka se menisi poikki asti, että onhan se lisäturvana kaiken varalta, koskaan ei voi liian varman päälle ottaa ja sulakekin löytyy omasta takaa valmiina tuolle 50 kaapelille :) Mutta siis lähinnä mietin juurikin, että minkäkokoinen se pääsulake pitäisi olla, että se kestäisi. Jostakin selvittelin ja mietin, että startti haukkaa melko virran pyöriessään niin posahtaakohan mulla siinä vaiheessa aina sulake sitten, tiedä häntä..

Pitänee käydä alkuun ostaan tuo 10e maksava muoviboksi biltemasta että saa sen akun konttiin ja pystyy suunnittelemaan enemmän, joskus myöhemmin tekee/teetättää sitten alumiinista uuden tyylikkään racehenkeen sopivan kotelon 8)
Rizla^^
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4993
Liittynyt: 13 Loka 2010, 16:16
Paikkakunta: Kokkola

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Rizla^^ »

Voisin tuota sulakejuttua ajatella sillätavalla että jos on 2kpl akkuja (keulilla ja kontissa) niin suositellaan laittamaan sulake molempiin päihin akun läheisyyteen. Myös tässä saattaa olla fiksua laittaa molempiin päihin vaikka yksi akku onkin, ettei pääse se kaapeli palamaan. se sulakehan ei suojaa laitetta vaan kaapelia.

Tuo sulakkeen koko määräytyy kaapelin poikkipinnan mukaan.. 50mm2 kaapelille jos on OCF kaapelia niin joku 150A voisi olla passeli.

Joku korjatkoon jos on aivan paskapuhetta.
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Akku takakonttiin ? Bensankeruusäiliö arveluttaa..

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Rizla^^ kirjoitti:OCF kaapelia
Kerho vähän laajentanut toimialaa? :lol:

Ei siihen molempiin päihin tarvitse sulaketta, kyllä se riittää että se on akun vieressä niin ei auto pala jos sattuu eriste pettämään vaikka kolarissa.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Vastaa Viestiin