Lasikuitupuskurin kiinnitys

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
mamis
'Agila'
Viestit: 5
Liittynyt: 08 Helmi 2012, 21:30

Lasikuitupuskurin kiinnitys

Viesti Kirjoittaja mamis »

Elikkäs sattui käymään niin, että B1-mallin Omegan takapönttö pääsi tippumaan ja rikkoi alkuperäisen (virheettömän, perkele) takapuskurin siihen kuntoon että tilasin uuden jonkun ns. tuning-puskurin koska en sattunut alkuperäistä oikeanväristä mistään löytämään.
Ongelmana on nyt tämän puskurin kiinnitys, en ole ennen kuidutus/vastaavia hommia tehnyt ja rahaa ei ole kyseistä puskuria ammattilaiselle viedä laitettavaksi. Olisin kiitollinen jos joku kehtaisi laittaa ns. step-by-step ohjeen puskurin kiinnityksestä. Kiitos!
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Re: Lasikuitupuskurin kiinnitys

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

millanen se vanha puskuri on?

suurinpiirtein samalla tavalla sen saa kiinni kun sen muovisenkin.
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Lasikuitupuskurin kiinnitys

Viesti Kirjoittaja TJT »

Ari-S kirjoitti:millanen se vanha puskuri on?

suurinpiirtein samalla tavalla sen saa kiinni kun sen muovisenkin.
Monesti nuo tööninkipuskurit on pelkkä kuori ja alkuperäisessä puskurissa saattaa olla erillinen runko-osa, jossa on kiinnikkeet(esim f-astrassa muistaakseni näin).

Jos edellä mainitun kaltainen viritelmä, niin leikkaa alkuperäisestä puskurista rungon irti ja kiinnittää sen kusilaitupuskimeen parhaaksi katsomallaan tavalla(liimaamalla/kuiduttamalla).

Näin jälkiviisaana tietty hyvä kysyä, että miksi et ostanut vääränväristä puskuria ja maalannut/maalauttanut sitä oikeaan väriin?
Tuon kusilaitupuskimenkin joutuu kuitenkin jollain tapaa värjäämään myös...
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Re: Lasikuitupuskurin kiinnitys

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

kyl b omegaan saa sen kuitupuskurin suht helposti ruuveilla kiinni. niin se orggiskin on. tällein kaverin autossa tais olla ilman sen ihmeempiä tukia
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Vastaa Viestiin