http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/opel ... bomoottori
Frankfurtin autonäyttelyssä Opel esittelee ensimmäisen jäsenen uuteen pienten suorasuihkutusmoottorien perheeseen.
Opel on suunnitellut kokonaan uuden kolme- ja nelisylinteristen moottorien sukupolven, joka on moduulisrakenteinen ja suorasuihkutuksella varustettu. Moottorien iskutilavuudet sijoittuvat 1,0 ja 1,6 litran väliin ja niistä ensimmäisenä esitellään 1,0-litrainen ahdettu 85 kW:n tehoinen kolmisylinterinen vaihtoehto.
Moottorisarjan nimi on SGE, joka tulee sanoista small gasoline engine eli pieni bensiinimoottori. Opelin mukaan uusi moottorisukupolvi asettaa uudet standardit kolmisylinteristen moottorien melulle ja värinöille. Käynti on valmistajan mukaan hienostuneempaa kuin monissa nelisylinterisissä moottoreissa.
Ensimmäinen uuden sukupolven moottori kehittää 85 kW ja suurin 166 Nm vääntömomentti on käytössä käyntinopeusalueella 1 800 - 4 700 r/min. Vääntömomentti on siis suurempi kuin vapaasti hengittävässä 1,6-litraisessa moottorissa. Uudella moottorilla varustetun Astran kulutus on 20 prosenttia alhaisempi kuin nykyisellä vapaasti hengittävällä 1,6-litraisella moottorilla varustetun.
Uusi moottori tulee ensimmäisenä ensi vuonna Adamiin, jolloin autossa on myös täysin uusi kuusivaihteinen vaihteisto. Voimalinjan kehityksen ansiosta auton CO2-päästöjen arvioidaan jäävän alle 100 g/km. Moottorin hyviin ominaisuuksiin kuuluvat pieni koko ja alhainen paino, minkä lisäksi siinä on muun muassa sylinterikanteen integroitu pakosarja.
Opeleihin 3-sylinterinen turbomoottori
Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
1 viesti
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Opel-keskustelu”
Hyppää
- Opel Club Finland
- ↳ Uutiset ja tiedotteet
- ↳ Jäsentiedotteet
- ↳ Jäsen materiaali
- ↳ Tapahtumat ja OCF-keskustelu
- ↳ OCF alueet
- ↳ Ladies Only
- ↳ Yhteistyökumppaneiden tiedotteet
- ↳ Rompetori OCF Summerpartyilla
- Opel - tekniikka
- ↳ Opel-keskustelu
- ↳ Bongaukset
- ↳ Opel-gallupit
- ↳ Moottorit ja voimansiirto
- ↳ Diesel
- ↳ Virittäminen
- ↳ Ahdetut moottorit
- ↳ Vapaasti hengittävät moottorit
- ↳ Tekniikan vaihdot
- ↳ Voimansiirto
- ↳ Moottorinohjaimet, lastut ja ohjelmointi
- ↳ Diesel moottorit
- ↳ Kori ja sisusta
- ↳ Autohifi
- ↳ Ilmastointi ja lämmitys
- ↳ Alusta
- ↳ Projektit ja esittelyt
- ↳ Jäsenten Opel projektit
- ↳ Jäsenten muut projektit
- ↳ Pienoismallit ja keräilyesineet
- ↳ Vinkit ja Vihjeet
- Yleistä
- ↳ Yleinen keskustelu
- ↳ Moottoriurheilu
- ↳ Vitsejä, juttuja ja netistä löydettyä
- ↳ English
- Rompetori
- ↳ Rompetori
- ↳ Kerro hyvästä ja huonosta kaupantekokumppanista
- ↳ Yhteistyökumppaneiden tiedotteet
- ↳ Myydään autoja
- ↳ Myydään osia ym.
- ↳ Myydään autohifiä
- ↳ Myydään renkaita ja vanteita
- ↳ Ostetaan
- Extra
- ↳ Testit
- ↳ Nettisivupalaute
