Omppu vihaa maanantaita? Kabiini ei lämpeä

Keskustelua ilmastoinnista ja lämmistyslaitteistosta sekä niihen liittyvistä ongelmista.
Vastaa Viestiin
whoaaa
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 50
Liittynyt: 21 Maalis 2007, 18:04

Omppu vihaa maanantaita? Kabiini ei lämpeä

Viesti Kirjoittaja whoaaa »

Mikähän tohon lämppäriin nyt taas tuli? Oireet alkoi viime maanantaina, kun yritin lähteä töihin. Pakkaset meni ekan kerran alle -20, eikä lämpöä hyttiin tullut 200 kilsan matkalla ollenkaan. Keli lauhtui -5-10 tienoille, jolloin lämpöä puhaltimesta löytyi taas. Tässä vaiheessa ajattelin nesteiden jäätymistä, kun mittarikin antoi nesteelle arvon -12. Vuotojen tutkimisen ja nesteen vaihdon jälkeen mittari näytti yli asteikon, eli -35. Purkissa luki -37.

Tämän jälkeen lämmintä riitti hyvin 4 päivää ja 400-500 kilsaa. Parhaimmillaan auton mittarissa -33. Kunnes tuli taas maanantai. 7 tunnin seisonna n jälkeen (joista 4 tuntia roikassa) ja -28 pakkasta niin ei lämpeä taaskaan. Tällä kertaa siirtymää ei tehty, koska viikon takainen helvetti oli vielä elävästi muistissa (ei mitään talvikamppeita :D)

Missä mahtaa vika olla? Lämppärin kenno irtisanoo itseään varoituksien muodossa, vai opel vain yksinkertaisesti vihaa maanantaita? Moottori siis lämpeää, mutta puhaltimesta tulee jääkylmää sisään.
whoaaa
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 50
Liittynyt: 21 Maalis 2007, 18:04

Re: Omppu vihaa maanantaita? Kabiini ei lämpeä

Viesti Kirjoittaja whoaaa »

Siisti homma. 2 tuntia 2 asteisessa parkkihallissa sai taas lämmöt tulemaan. Alustavasti soittelin marmorille vesihanan vaihtoa varten. Ei oikein napostele näillä kolmenkympin pakkasilla alkaa ulkona touhuamaan.

Kaverille soittelin, niin meinas että etuvastuksen tms. kennolle menevät syöttöjohdot saattaa pakkasella lyhentyä niin paljon, että kosketus katkeaa. Sen Omegassa ollut sama vika, en vaan löytänyt ketjua aiheesta.

Mikä piru siinä voi olla? Tai kumpi vois olla todennäköisempi?
Eilen koko päivän seisseenä -30 asteessa lämpeni saunaksi asti. Totta tuo katiska on tullut kuskiinsa, ja vihaa maanantaita yhtä paljon.
Vastaa Viestiin