Omega 2.5TD nestevuoto

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Dest
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 27 Joulu 2013, 14:13

Omega 2.5TD nestevuoto

Viesti Kirjoittaja Dest »

Omega alko vuotaan jäähdytinnestettä pihalle. Pohjapanssari näyttää olevan märkänä apukuskin puolelta syyläriltä koneen takaosaan asti.
Illalla ajoin auton talliin, aamulla muutamia tippoja koneen takaosasta pohjapanssarista valunut lattialle. Kone käyntiin tyhjäynnillä, ei lisää vuotoja. Sitten kävin muutaman kilometrin ajamassa että koneen lämmöt nousis reilusti ja kun tulin takas niin paisuntasäiliö melkeen tyhjä ja jäähytinnesteet levinneet sinne apukuskinpuolelle, keulasta konehuoneen peräosaan saakka. Ilmeisesti paineella sitten pukannu kerralla enemmän nestettä pihalle jostain? Mistähän vuotaa? Mitä tolle kannattais tehä? 2.5TD -01 autom ilmastoinnilla.
Avatar
omena-b2
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 149
Liittynyt: 10 Syys 2011, 18:59

Re: Omega 2.5TD nestevuoto

Viesti Kirjoittaja omena-b2 »

Itellä vuoti lämmittimen venttiili oireet ja sijantikin sopii...

kuva: musta mötikkä tulee 2 letkua kiinni...

http://www.omegaowners.com/forum/index. ... msg1340004
Omena 2.5 TD 2001
Dest
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 27 Joulu 2013, 14:13

Re: Omega 2.5TD nestevuoto

Viesti Kirjoittaja Dest »

Syylärin päätyhän se olikin joka vuoti. Paikkaus systeemit vesiletkuun ja nyt on pari päiväää nesteet pysyny sisällä. Kiitoksia kuitenkin
Vastaa Viestiin