Kakkos autoksi tuli hommattua tommonen -04 farmari vectra y22dtr padalla. pari viikkoa sillä kerettiin ajamaan ja tuossa viikonloppuna se sitten kellahti ojaan katolleen. Ehti olla katollaan n.12h ennenku käytiin nostaa se pystyyn, ja nyt siitä ois tarkotus alkaa tekemään taas autoa. pelti hommia jo aloteltu, ja katto jo suoristettu. Keskiviikkona ois tarkotus alkaa katteelee saako konetta käyntiin, ois sillo ollu jo 4 päivää pyörillään, lähinnä siksi että ölkät laskeutus alas. Miten vois varmistaa ettei öljyä ole männän päällä ennenku alkaa starttailemaan? ja jos sielä öljyä on nii miten sen saa pois? ilmanpuhistaja ja imupuolen putket jo irroteltu ja tyhjennetty öljystä, ahtopuoli taas oli ihan puhas, ei ollu oljyä putkissa, eikä välijäähyssä. Turbo kylläkin oli ihan öljystä märkä..
edit. ja sen verran vielä, että auto sammui jo ennenkuin meni katolleen, tai ihan heti välittömästi sen jälkeen ku oli katollaan. ei kuitenkaan käynyt väärinpäin ollessaan hetkeäkään. ei pitäis olla moottorivaurioita vielä tullu
2.2dti kävi katollaan
- M lampinen
- 'Diplomat'

- Viestit: 2151
- Liittynyt: 28 Tammi 2011, 17:28
- Paikkakunta: mikkeli
Re: 2.2dti kävi katollaan
Hehkut pois ja varovasti pyorittää ja lopuks starttaa öljyt pois
sotkua tulee kyllä tuossa hommassa:oops:
sotkua tulee kyllä tuossa hommassa:oops:
Vikakoodien lukua mikkelissä: TECH2/mdi+Turvakoodin selvitys.
Re: 2.2dti kävi katollaan
Hehkut irti ja moittorinohjauksen sulake/rele irti ja rättiä sinne pakopuolelle ettei öljy sotke koko autoa. Sitten pitkiä startteja. Ja kun tuntuu et öljy on lentänyt pous varovainen käynnistys ja valmiina jalka jarrulle ja kytkimelle ja nelonen silmään. Jos meinaa rynnätä niin kytkin ylös jarrua vasten. Savuttaa sitte ihan saatanasti ja kauan.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Re: 2.2dti kävi katollaan
Tänään tuo tuliki käynnistettyä, öljyä ei ollu enää yhtään mäntien päällä, tai liekö koskaa ollukkaa.. Melkonen ilmausoperaatiohan se oli että käyntiin sai, mutta nyt tuntuu pelaavan. Tosin nyt mittaristossa palaa kokoajan luistoneston valo, olisikohan nyt hajonnu sitte se surullisen kuuluisa cim?
Re: 2.2dti kävi katollaan
ajoitko yhtään voi sammua ajamallakin
tai testerillä
tai testerillä
Re: 2.2dti kävi katollaan
En ole vielä ajanu yhtää ku ei ole tuulilasi paikallaa
Re: 2.2dti kävi katollaan
Absi valoki sammuu vasta ku vähä ajaa, noin renkaan kierroksen verran.
Ex:
Kadett E 1.6 3d
Astra G Caravan 1.6 16v
Astra H caravan 1.7cdti
Signum 2.0T
Astra J sport tourer 2.0cdti A6
Nyt: Insigia GS 2.0cdti A8
Kadett E 1.6 3d
Astra G Caravan 1.6 16v
Astra H caravan 1.7cdti
Signum 2.0T
Astra J sport tourer 2.0cdti A6
Nyt: Insigia GS 2.0cdti A8

