Astra H 1.6 twinport ei käynnisty kylmänä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Holz
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 23 Elo 2005, 17:22
Paikkakunta: Savo

Astra H 1.6 twinport ei käynnisty kylmänä

Viesti Kirjoittaja Holz »

Löytyisikö hyviä vinkkejä kyseiseen ongelmaan. Kun auto on pakkasessa yön yli, ei meinaa käynnistyä millään. Ei ole väliä, onko piuhan päässä vai ei, sama homma. Lähtee käyntiin kun hankaa useita kertoja toooosi pitkiä startteja. Vika alkaa ilmenemään heti kun ilma pakkasen puolella. -5C asti käynnistyy kuitenkin vähemmällä hankaamisella, usein toisella yrityksellä. Siitä kylmemmässä aina vaan hankalammin. Kerran kun saa käyntiin, voi vaikka samantien sammuttaa ja sen jälkeen lähtee käyntiin. Vika ilmenee taas kun auto on käyttämättä vähintään työpäivän 8h. Pari kolme tuntia jos on käyttämättä, toimii ihan ok.

Tulpat on vaihdettu, puolapaketti antoi irrallaan kipinää ok, bensaa tuntuu suutintukille tulevan.. järki loppuu. Vikakooodit katselin "kotikonstein" poljinmenetelmällä. Ei antanut muuta koodia kuin jonkun härön takajarruvalon katkaisijasta. Koodia en nyt tähän hätään muista.

Onneksi on oldskool pelastuslaiva e-kadetti pihassa. Se lähtee tulille kun käsketään, oli piuhassa tai ei! Pesee kyllä luotettavuudessa nää nykyautot 6-0 :D

Mutta erittäin kiitollinen olisin avusta, jos jollakulla välähtäisi mikä tuota hastraa vaivaa.
Avatar
smokehead
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 221
Liittynyt: 02 Marras 2009, 12:59
Paikkakunta: Tampere

Re: Astra H 1.6 twinport ei käynnisty kylmänä

Viesti Kirjoittaja smokehead »

Oisko moottorin (ecun) lämpöanturi?
Vectra B -96 x20xev
Kadett E -91 c16nz (ex)
Holz
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 23 Elo 2005, 17:22
Paikkakunta: Savo

Re: Astra H 1.6 twinport ei käynnisty kylmänä

Viesti Kirjoittaja Holz »

Missäspäin tuo ecun anturi sijaitsee ja näkeekö sen arvoja mitenkään muuten kuin koneella? Ajotietokoneesta ainakin se engine coolant lämpötila löyty ja näyttäs ihan normilukemia.
Vastaa Viestiin