Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
astra f farkku -98 x16szr. Tyhjäkäynnillä paikallaan ollessa , pykälä vapaalla kytkimestä kuuluu pientä raplatusta, varsinkin kylmänä. Se loppuu kun painaa kytkintä mutta voimistuu huomattavasti kun kädellä vähän nostaa kytkinpolkimesta. Viitannee painelaakeriin. En tiedä onko tässä ohuempi vai paksumpi vauhtipyörä eli saako kytkinpaketin irrottamatta konetta/laatikkoa.
Vinkeistä kiitollinen hultair!
ei tuohon voi kytkintä vaihtaa huoltoluukun kautta, on irroitettava vähintään laatikko, mutta jos ääntäminen loppuu poljinta painettaessa niin ei ole painelaakeri, voipi olla laatikossa huonot öljyt vain tai sitten liian vähän öljyä siellä
Minkälainen kytkin siinä on, diiseleissä mitä itsellä on kaksi kappaletta ollu f18 lootalla piti kytkimet juurikin tuollaista ääntä ja johtui siitä että kytkinpakan keskiön ja ulkokehän välillä olevat vaimenninjouset oli kuoleentunu ja pakat pääsi elämään jolloin syntyy kolina
Vectra B Sport 2.2 Y22DTR 2002, Vectra B 2.0 X20DTH 1998, Vectra B 2.0 X20DTL 1997, Astra F 1.7 TD 1997 Jos tämä ei nyt lopu niin se saa luvan jatkua.