Mutta ostin tossa kesällä -97 1.6 8v astran.
Myyjä kertoi EGR-viasta ja sanoi, että vikavalo palaa koska se pistoke on irti. Auto pelitti kauan hyvin mutta on alkanut syksyn mittaa oikuttelemaan. Olen ostanut uuden tiivisteen ja putsannutkin mötikkää. Toimii aina hetken hyvin. Eikä se jousikara siellä ole jumissa kertaakaan edes ollut.
Elikkäs kertokaas nyt miten se tulppaaminen pitää tehdä??? Kaikki puhuvat aina tulppaamisesta mutta kukaan ei tunnu tietävän miten se tehdään.
Tein 1mm pellistä ihan umpinaisen lätkän. Auto lähti käymään mutta sammui ekoihin valoihin. Sitten olen sellaista lätkää käyttänyt missä on ollut ummessa se jousikaran reikä.
Onko se jousikara nyt sitten se imusarja vaiko pakosarja puoli?
Ja tosiaan oireet ovat silleen, että kylmänä lähtee hyvin käymään ja pelittää mutta kun lähtee ajamaan niin ei kauaa menee, että sammuu jos paikoillaan on. On vähän saatanan vittumaista kikkailua esim.liikennevaloissa koittaa kaasutella.
Käymään ei sitten enää lähde ellei kaasu ole pohjassa startatessa.
Bensaakin alkanut kulumaan aika paljon enemmän. Ennen ajoin tankilla 600km ja menin tankkaa. Nyt hyvä jos 400km pääsee. Mulla tulee paljon kilometrejä niin aika viheliäistä. Ja melkeen koko aikaa autoa tarvin niin sunnuntaisin ehdin vähän propailemaan. Siksi ei jaksaisi alkaa mitään koko imusarjaa repimään pois putsatakseni

