Kadett e sammuilee.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Junnu02
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 03 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Junnu02 »

Mikähän vois olla vikana kun kadettini sammuu kesken ajon. sammuessaan ei varoita millään lailla. Rupeaa vaan vauhti ja kierrokset laskemaan. Auto on huollettu noin kuukausi sitten. jolloin vaihdettiin mm.tulpat. Sittemmin auton lämmetessä on ruvennut kuulumaan pakoputkesta epämääräistä ääntä. Niinkun se olisi puhki tai tukossa. Eikös kone sammu jos pakoputki menee tukkoon.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Helpottaisi arpomista,jos näkyvissä olisi esim. moottorin tyyppi,E-Kadettia kuitenkin on valmistettu suhteellisen laajalla moottorivalikoimalla.

Lienekkö takapöntöstä lähteny fyllit liikkeelle ja tukkii putken.Selittäisi aika pitkälti muuttuneen käyntiäänenkin.
Junnu02
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 03 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Junnu02 »

Juu autoni on 91. ja koneeltaan 1.6i
Junnu02
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 03 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Junnu02 »

No niin lisätietoja kaivataan. Miksi kadettini sammuilee. ihan yhtäkkiä mitään varoittelematta. Sielä oli keskipöntö pakarista rikki. Mut pakoputki asentajan mukaan se ei voi ola syynä auton sammuilemiseen. Onko kyseessä jokin tyypillinen vika joka ilmenee vanhuuttaan vai mikä? auto on -91 1.6i 135tkm.
Vastaa Viestiin