Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Elikkäs tuokin projekti tuossa venynyt ja homma muuten selvä, mutta ABS/tc valo palaa ja antaa seuraavat vikakoodit:
42 Right front wheel speed sensor incorrect signal
44 Rear left wheel speed sensor incorrect signal
46 rear right wheel speed sensor incorrect signal
Mitähän lie meinaavat ja liittyköhän kyseiset koodit tuohon vaihdelaatikon vaihtoon vai kenties siihen, että auto on vuoden ollut ajamattomana? Neuvokaa kielirajoitteista
Vähän kyllä kummalta tuntuu, kun auton laitoin vuosi sitten seisontaan, niin mitään vikaa ei ollut. Paljon on tullut tehtyä sen jälkeen, mm. tuo manuaaliksi muuttaminen ja kojelaudan purku ym. Olisiko siellä tullut sitten joku kämmi tehtyä?
Vika on siis päällä ja yritin op-comilla kuitata niitä pois, mutta ne ilmaantuu heti uudestaan.
Vasen etu - ei herjaa. Miltäs renkaalta se nopeustieto tuli ECUlle?
Onhan kaikki renkaat samaa sarjaa, että ei ole mitään eroja renkaiden koossa keskenään? ABSin pitäisi osata sopeuttaa pienet erot renkaiden pyörimisessä automaattisesti, mutta voi myös näyttää vikavaloakin. Renkaissa ilmaa saman verran kaikissa?
Mitä op-comin livedata näyttää jokaisen renkaan nopeudeksi ajossa/paikallaan?
Joo, renkaat on samaa sarjaa ja ilmatkin ok, mutta livedata näyttää paikallaankin vasemman etupyörän nopeudeksi 15-30km/h. Mistäs nyt tuulee? Ajossa en päässyt kokeilemaan, kun kannettava pitää olla laturissa koko ajan, akku niin sökö.
Muut renkaat siis näyttää paikallaan 0km/h
No, tuli tuo vasemman etupuolen anturi vaihdettua, mutta samaa se tietokone herjaa eli vaikka auto oo paikallaan niin näyttää sen renkaan pyörimisnopeudeksi 20-30km/h. Ei kellään olisi tietoa, että mistä sitä vikaa seuraavaksi etsimään?
Voiskohan tässä olla joku niinkin hölmö vika sitten kyseessä, että johonkin ohjausyksikköön pitäis vaan kertoa vaihteiston muuttuneen automaatista manuaaliksi?
Mulla on omassa Omegassa Y22XE:ssä moottorin ECUssa varianteissa selkeä valinta, että onko vaihteisto automaatti vai manuaali.
Op-Comilla sen asetuksen vois varmaan muuttaa?
Ja se kyllä kannattaa tarkistaa, että moottorin ECU varmasti näkee vaihteiston oiken. Kyseessähän ei ole pelkkä mekaaninen homma, että vaihtaa vaan vaihteiston toiseksi.
Tietokoneet tahtoo silti omat asetuksensa.
Mulla oli yhdessä omegassa tehty swappi ja tietokonetta ei oltu päivitetty... Muuten pelas ok,mut jos ajon aikana nosti kytkintä kone jäi vähäks aikaa n.1500rpm pyörii. Ja muutenkii oli tyhjäkäynnille tippuminen vähän erikoista,mut pelas kyllä ja leimallakin käytetty... Kyseessä tosin x20xev -95
-moottorin murinaa ja voimansiirron vollotusta-
-parempi ettei tee mitään kun tekee pelkkää paskaa-
w210 2.9TD, 307 1.6 -02, 900 ninja -95
Just joo, tulipa turhaa työtä taas tehtyä ja helpoimmat vikapaikat jätettyä viimeiseksi. Eli käytin tuon ABS-yksikön liittimen pois ja aikalailla oli hapettumaa siellä. Pari suihkausta elektroniikan puhdististusainetta ja vikavalo sammoi. Tyhmän pään takia saa koko ruumis kärsiä vai miten se meni
En kyllä sitä tiedä miten se op-com tuota yhtä rengasta näytti, että se oli koko ajan liikkeessä jos liittimet ei saanut kunnolla kosketusta. No, sekin tipahti nollaan samalla.