vectra 1.8:n lisää potkua

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Bajs-
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 12
Liittynyt: 28 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: merikaarto

Viesti Kirjoittaja Bajs- »

On tuollanen vectra 1.8i -95. Mitä vois ja kannattais tehdä että sais lisää potkua. Voisko 1 pisteruiskun vaihtaa monipisteruiskuun ja minkälainen homma se olis?/pitäiskö katsastaa uusiks? mitä muuta viisasta vois tehdä? kannattaako tota konetta turbottaa ja kuinka hankala operaatio se olis? vai olisko vectra 2000 tai calibra turbon koneen vaihtaminen siihen vaikeeta/kallista/kannattavaa?
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Tuo autosi on vähäpäästöinen mikä rajoittaa huomattavasti sitä virittämistä. Esimerkiksi sitä ruiskua ei käytännössä ole mahdollista vaihtaa nelipisteruiskuun, koska vaaditun päästömittauksen hinnalla ostat muutaman kappaleen valmiiksi tehokkaampia moottoreita. Ahtamista koskee sama ongelma, eli sekään ei oikein ole käytännön vaihtoehto.

Jonkin verran vähäpäästöistäkin voi virittää ns. "salaa", eli pitämällä koneen päällisin puolin vakiona ja virittämällä sitä vähän lievemmin keinoin. Tuossa koneessa kuitenkin tuo yksipisteruisku rajoittaa potentiaalia, joten kovin suuria lisätehoja siitä on vaikea saada ruiskua vaihtamatta.

Käytännössä helpoin konsti on vaihtaa koko moottori. Pienellä budjetilla C20NE on hyvä vaihtoehto, tehoa 25 hv enemmän kuin tuossa nykyisessä ja vääntöä reilusti. Saa muutoskatsastettuakin melko helposti.

Seuraava vaihtoehto on tuo C20XE (käytetty mm. juuri 2000:ssa). Muutoskatsastusvaatimukset ovat jo kovemmat, mutta ei mitkään mahdottomat.

Turbomoottorikin pitäisi olla mahdollinen, alusta ja jarrut pitää muuttaa vastaamaan V6:tta. Tulee aika kalliiksi, pelkästä koneestakin näkynyt pyydettävän yli 2000 euron hintoja. Käytännössä paras ratkaisu olisi jos saisi kohtuuhinnalla kolaroidun turbon josta ottaisi tekniikan ja myisi loput osiksi eteenpäin.

Jos projekti tulee kovin kalliiksi niin silloin kannattaa harkita vakavasti jo alkuperäisen GT 16V:n, V6:n, 2000:n tai turbon hakemista saksasta.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Bajs-
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 12
Liittynyt: 28 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: merikaarto

Viesti Kirjoittaja Bajs- »

joo mä oon ajatellu tota vectra 2000 konetta eli c20xe tai jotai. mulla on ollu calibra samalla koneella ja se oli ihan jees. kuhan vaan venttiilikoneisto toimii. mitä vaatimuksia siihen koneeseen on muutoskatsastamiseen? entä paljoko siitä tulee prosentteja? mitä haittoja siitä jatkossa vois olla?
Vastaa Viestiin