Opel Calibra -90 Ikkunannostin

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
LiKeis
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 24 Elo 2016, 11:42

Opel Calibra -90 Ikkunannostin

Viesti Kirjoittaja LiKeis »

Kuskinpuolen veivimekanismista oli menny rattaat, joten irrotin ja kävin hakemassa uuden. Sen verran näppärästi lähti irti että kun osa tuli hommattua niin en osaa enään laittaa takaisin paikalleen. koitin ettiä kuvallisia ohjeita sun muita, mutta ei taida löytyä? (tällä hetkellä ikkuna tuettuna ylös puupalikan kanssa, joten ei ihan mikään paras vaihtoehto tälle :P )
LiKeis
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 24 Elo 2016, 11:42

Re: Opel Calibra -90 Ikkunannostin

Viesti Kirjoittaja LiKeis »

Rookeri kirjoitti:Jos on oikein kiire nii avaa pelkääjänpuolen ikkunamekanismi, varaudu että sullon kohta kaksi puupalikkaa... :D
Tuohan on ihan kätsy ohje :D tosiaan riskinsä silläkin että parit puupalikat löytyy kohta autosta, oottelen hetken vielä vastausta, jos ei tule niin sit toivotaan että saa aikaseks kattomalla mallia toiselta puolelta :P
shamrock
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1776
Liittynyt: 14 Helmi 2006, 20:07
Paikkakunta: Alahärmä

Re: Opel Calibra -90 Ikkunannostin

Viesti Kirjoittaja shamrock »

Ei kai se voi olla sen kummempi kuin Astra F:ssä tai Vectra A:ssa, molempien kanssa on tullut temppuiltua. Ne muoviklipsit ikkunan kiskoon, sit melkein kannattaa laittaa sähköt (tai veivi jos ei ole sähkölaseja) kiinni ja kammeta sellaiseen asentoon että mekanismin pultit natsaa paikalleen. On tuohon varmasti joku fiksumpikin ohje, mutta noin mä olen aina selvinnyt ainakin noiden mallien kanssa.
Monta Astraa, Vectraa, Corsaa on ollut ... Ooppelista siirrytty Saabbeliin.

Saab 9-3 2.0 turbo BioPower stage1 '01
Saab 9-3 1.8i Arc '05
Fiat Ducato 2.8 idtd Dehtleffs Bus III '00
Vastaa Viestiin