Opel Astra J käynnistymisongelma kostealla kelillä

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
paraboloidi
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 28 Tammi 2018, 18:46

Opel Astra J käynnistymisongelma kostealla kelillä

Viesti Kirjoittaja paraboloidi »

Onko kellään kokemusta Opel Astra J käynnistymisen kanssa ongelmista näin kosteilla keleillä?
Auto ei meinaa käynnistä kun moottoria ei ole lämmitetty ja ulkona hieman plussaa eli todella kosteaa näin keskellä talvea. Kun moottoria lämmittää niin sitten käynnistyy jollain ihmeellä ja hieman vaivalloisen oloisesti. Vika ei ole akussa, eikä varavirta auttanut. Lisäksi tulpat vasta vaihdettu ja ajonesto ei ole syypää. Menossa termostaatin vaihtoon ensi viikolla, mutta se tuskin tähän vaikuttaa. Vikailmoituksia ei näy niin mietin että mistä voisi huollossa alka katsomaan termostaatin vaihdon yhteydessä. Meinasin akun vaihdattaa samalla kaiken varalta, kun alkaa sekin jo olla turhan vanha.
wee
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 52
Liittynyt: 23 Touko 2015, 18:23

Re: Opel Astra J käynnistymisongelma kostealla kelillä

Viesti Kirjoittaja wee »

Tulisi mieleen kosteusongelma. Tiivistyykö jonnekkin sähköliitoksiin tai osiin ulkona kosteutta, joka haihtuu moottorilämmitintä käyttäessä? Jos pelaa ja kukkuu käynnistyttyään ajossa normaalisti muuten niin itse veikkaisin kosteusongelmaa. Kokeile jättää yön yli vaikka jonnekkin kylmään ja kuivaan sisähalliin yöksi auto ajolenkin jälkeen (että on pysäköitäessä varmasti lämmin ja kuiva moottoritila) ja kokeile aamulla uudestaan, josko ongelma toistuu.

Itse olen kolmella eri autolla saanut kosteusongelman vuoksi todella työlään käynnistymisen aikaiseksi. Pesun jälkeen auto jätetty pesuhalliin yön yli odottamaan aamua. Lämpimän hallin ilmastointi hyrrää ja halli kuivaa, mutta kun konepellit jääneet autoista kiinni niin kosteus ei ole haihtunut kunnolla konetilasta pois. Seurauksena aamulla toooodella pitkää vieteriä ja laiskaa käynnistymistä kolmella eri autolla. Konepellin kun on jättänyt auki ja moottori kun on päässyt kuivumaan kunnolla, ei kertaakaan samaa ongelmaa.
Astra J -12 A14NET, Ex Astra F -94 C16SE, Ex Astra H -05 Z18XE, Ex Corsa D -10 A12XER
Volvo V70 Bi-Fuel -06
paraboloidi
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 28 Tammi 2018, 18:46

Re: Opel Astra J käynnistymisongelma kostealla kelillä

Viesti Kirjoittaja paraboloidi »

Päivitys tilanteeseen, että termostaatin vaihdon yhteydessä vaihdettiin jonkinsortin lämpötila-anturi, joka vaikuttaisi olleen syypää. Nyt auto käynnistynyt tämän jälkeen normaalisti!
Vastaa Viestiin