Ahtopainemittarin asennus - mistä ottaa painelinja? (1.3 CDTI 95hp A13DTE, Opel Meriva B 2013)

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
pablo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 10 Maalis 2017, 11:38

Ahtopainemittarin asennus - mistä ottaa painelinja? (1.3 CDTI 95hp A13DTE, Opel Meriva B 2013)

Viesti Kirjoittaja pablo »

Terve!
Yritämme diagnosoida turboon liittyvää vikaa ja ajattelimme helpottaa prosessia asentamalla perinteisen ahtopainemittarin. Mietin, mistä helpoiten saisi otettua paineen mittarille?


(1)
Mittarin mukana tuli muovinen T-haara joka olisi tietysti helpoin jos autosta löytyisi valmiiksi painelähtö jollekkin anturille?

(2)
Lisäksi meillä on kuvassa näkyvä adapteri. Pelkään kuitenkin, että kuvan adapteri ei toimi hyvin alkuperäisten turbon "muoviputkien" kanssa - toisin kuin kuvassa näkyvien kumisten aftermarket-putkien kanssa, joihin se taitaa olla tarkoitettu?

Kuva


Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta asennuksesta tähän moottoriin? Mistä kohtaa olisi järkevintä ottaa painelinja mittarille, ja millaisia adapteriratkaisuja suosittelette alkuperäisten turbon "muoviputkien" kanssa?

Kiitos etukäteen vinkeistä!

https://www.catcar.info/opel/?lang=en&l ... tleT09MTEx
Vastaa Viestiin