Vectra 3.2 V6 - Uusmobilismia

Esittele Opel-projektisi tai autosi
Mangoinen
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 10 Loka 2026, 22:23

Vectra 3.2 V6 - Uusmobilismia

Viesti Kirjoittaja Mangoinen »

Tästä pitäisi sitten jotain kehitellä

Tästähän tulee sinällään tylsä, kun näitä on aikanaan samaan tyyliin varusteltu ja laiteltu paljon. Mutta mikäs siinä.

Tosiaan. -05 Elegance 3.2 V6 ja 5v automaatilla. Lisävarustelistan kohdalla ilmeisesti kynästä katkesi terä sillä tämä on kohtuu raakile. Etu sumarit ja aurinkolasikotelokin taitavat kuulua tuohon Elegance -pakettiin. Ostohetkellä 185tkm ajettu ja periaatteessa toiselta omistajalta.


Tyhjiä lupauksia ja toteutumattomia haaveita
-Vanteiden siistintä ja kumien hankinta
-Tuning etuvalot ✓
-Sivupeilien lasien uusinta ✓
-Madallusjouset
-Lasien tummennuksen opettelu
-Maalipinnan kiilloitus
-Takavaloille jotain
-Oikealle puolelle etu lokari ja molemmat ovet joissa ei ole jälkiä
-Putkistoa avaremmaksi
-Äänieristys, ovet, kontti, kaaret ja ehkä vielä katto
-HiFiä
-3-puolainen ratti. En vielä osaa päättää että kumpi
-Nahkasisusta
-Kojelautaan kaikki nappulat :D
-Korisarja
-GTS:n etupuskuri
-Ehjä takapuskuri
-Lohkolämppärin sisähaara
-Konehuoneen siistimistä
Mangoinen
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 10 Loka 2026, 22:23

Re: Vectra 3.2 V6 - Uusmobilismia

Viesti Kirjoittaja Mangoinen »

Tosiaan. Tarve kahdelle dieselautolle loppui, joten luonnollisesti isokoneiselle autolle rupesi löytymään entistä parempia perusteluja :worship:
Tosin saksanpaimenkoira, ostokset ja muu elämä piti edelleen mahtua mukaan joten kaikki kivat poikamies-V8 CLK:t yms tippuivat heti pois. B5-korin V8 koneisia A6 Audeja katselin mutta niitä ei enää oikein siistejä ole (Jännä juttu). V8 Väyryset kävivät mielessä mutten kolmatta kertaa peräkkäin jaksa samaa autoa.

Jopa V8 Lexusta/V6 Crownia harkitsin mutta budjetti tuli vastaan.

Sitten lapsuuden hämäristä heräsi jokin kaiho. Isälläni oli aikanaan miltei 20 Opelia ja kaikki peräkkäin muutamaa syrjähyppyä lukuunottamatta. Näitä C-Vectroja oli kolme, silloin kun olivat uusia. Joten luonnollisesti pläräsin Nettiautoa Omegoiden kohdalle ja petyin kun yhtäkään siistiä 3,0 tai 3,2 V6 ei ollut tarjolla. Paitsi ehkä 4-vaihteisella automaatilla jota en oikein arvosta.

Muutama viikko meni ja huomasin harrastuskaverini myyntirivissä tämän kyseisen mustan Vectran. Sitten käsiini eksyivät 19" vanteet Vectran jaolla mutta ei niistä vielä. Joten olihan se pakko ostaa. Sain vielä jakopäärempan "tingityksi" ennen luovutusta.