Nyt se myrkyn lykkäs.

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Onlyone
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 80
Liittynyt: 20 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Onlyone »

Elikkäs vuoti kannentiiviste vectrasta kone 20ne katiton. Remppa meni hyvin mutta nyt paisuntasäiliössä öljyä nesteen pinnalla. Liekö kansi halki. Painetta ei kehitä eikä muuta. Huomenna sen näkee kun huuhtelee järjestelmän ja pistää uudet nesteet et tuleeko öljyä vai onko lorahtanutöljyä kannentiivisteen vaihdon yhteydessä. Paljonko kansi maksaa käytettynä jos se on halki sillä varmaan entisestä kannesta kannattaa vaihtaa kaikki hilkkeet. Vasta 240 tuhatta ajettu. Alkaa jo vituttaa =)
Juha E
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 152
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Juha E »

fortella on pusuaine joka laitetaan jäähdytin nesteen sekaan ja pyöritetään ja pestään pois, lähtee varmasti öljy pois, jos ei vuoda mistään.
saa esim. a+ autohuollosta siitä markettien takaa
Veccu-c20xe
'Senator'
'Senator'
Viestit: 303
Liittynyt: 01 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Veccu-c20xe »

Mites ennen remonttia? Menikö öljyt ja vedet sekaisin?

Jos ei niin tuliko vedenkiertosysteemi ilmattua tai varmistuttua siitä, että lämmöt ei noussut liian korkeiksi aluksi? Jos nämä asiat otettiin huomioon niin veikkaisin, että tuo öljy paisutasäiliössä on jotain "remppaöljyä" joka on päässyt vesikanaviin rempan yhteydessä.

Jos taas öljyä on päässyt veden sekaan ennen remonttia, niin nyt on varmaan aika hommata uutta kantta.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Veccu-20ne on 2003-11-14 21:01 ]</font>
ekomies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1275
Liittynyt: 29 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja ekomies »

"remppa meni hyvin" muuten mutta tuliko
sylinterikansi / sen suoruus tarkistetua?
Sekä kantta kasattaessa uusittua kansipultit?
"onko ihan itse tehty koneremppa"?
Onlyone
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 80
Liittynyt: 20 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Onlyone »

Entisessä kannentiivisteessä ei ollut kuin ihan pieni kohta mistä se oli vuotanut (hävitti vettä) öljyt ja vedet ei ollut sekaisin alussa eikä nytkään.pahin vika oli se et vuoti yksi vesiletku lohkon päälle ja samalla vesi haihtui pois kun kone oli kuuma muuten en olisi vaihtanut tehnyt mitään koska ei oireillut. Kannenpultit ovat uudet. Paikallinen opel korjaaja sanoi että noin puolet mitä hän on laittanut kannentiivisteitä niin on oikassut ja puolet ei.
Vastaa Viestiin