Moniurahinna \ vesipumppu dti vectra

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
veku
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 28 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja veku »

Moniurahinna vesipumppu dti vectra

Paljonko olette ajaneet alkup. moniurahihnalla sekä vesipumpulla ?

Autoni on menossa 160 tkm huoltoon ja ajattelin varmuuden vuoksi vaihdatta tuon moniurahihnan silloin.Eikös tuo moniurahihna pyöritä ohjaustehostimen pumppua,ilmastoinninkompuraa sekä laturia,vesipumppuakin vai olenko väärässä ?

Ajattelin vaan että jos hihna katkeaa "keskellä ei mitään" niin matkanteko tyssää melko pian tuon katkenneen remmin vuoksi.
pine
'Senator'
'Senator'
Viestit: 730
Liittynyt: 23 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja pine »

Vesipumppu meni astrassa n. 100tkm ja samalla vaihdettiin hihna, joka oli ihan loppu. Ja juur tuossa 133tkm vaihdettiin tuo hihnan kiristäjä, jota olikin juttua tääl. Topicci oli varmaan sulle jo tuttu ennestään: samasta aiheesta
veku
'Senator'
'Senator'
Viestit: 410
Liittynyt: 28 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja veku »

Juu tuttu aihe :smile:
Paikallisella Gm:llä totsesivat että noita
dtdti:n vesipumppuja menee todella harvoin,taidan vaan itse vaihattaa tuon remmin ja uusia vesipumpun sitten kun se ääntäävuotaa..
rgs1
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2387
Liittynyt: 08 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja rgs1 »

On 2003-12-03 10:17, veku wrote:

Paljonko olette ajaneet alkup. moniurahihnalla sekä vesipumpulla ?
En ole täysin vakuuttunut onko alkuperäinen vai ei, mutta tiukkaan puristettuna 5 mm paksu kasa huoltokuitteja ei sisällä mainintaa vesipumpusta. Nyt on mittarissa 305 tkm. Hihnoja on menossa ainakin kolmas.
Vastaa Viestiin