kadetin "erikoismerkinnät"
Empä ole koskaan kuullutkaan mistään Galtur-mallista. Voisiko auto olla jossain ulkomailla myyty alunperin? Yhdellä tutullakin oli aikoinaan sedan-mallinen Sierra Plaza Extra, jollaisia ei Suomessa oltu uutena myyty, varusteiltaan se vastasi lähinnä Suomen Sierra Laseria, mutta se Sierra olikin myyty alunperin uutena Tanskassa, josta se oli tuotu Suomeen.
Jep.. Sain kuulla ett auto on tuotu 90-luvun alussa saksasta. eli tuo on hyvin mahdollista, mutta entäs sitten nuo lisävarusteet? Ovatko normaaleja ns. K-Eurooppa malleissa?Entä Mites sitte saan selville venttiilien määrän ja tuon moottorin tyypin?(aika rookie auto asioissa(16v.))jos joku hieman valottaisi?
Nyt kun sopivasti suunilleen aiheeseen kuuluva topikki löyty kysympäs tässä samalla.Eli pikkuveikan kaverilla on ascona -86? 1.3 irmscher mitäs ihmeellistätommosessa on ollut??Kattoluukku näytti ainakin olevan en nyt tiedä vaikka kaikki asconat ois irmschereitä kun en oo pahemmin ollu ooppeleitten kanssa tekemisissä vasta kun nyt kun oman kalikkani ostin niin kiinnostus on herännyt näihinkin vempeleisiin.Ilmeisesti tehot on ainakin samat ja varustus on joku spessu vai??Konehuoneessa törmäsi vaan kokoajan kyseiseen tekstiin (esim.venttiilikopan kannessa) niin ruvettiin miettimään mikäs kumma tämmönen on??
Tuo Ascona C 1.3i irmscher on sellainen tapaus, että autossa on alunperin ollut kaasutinmoottori (Opel ei valmistanut 1.3i-moottoreita) ja siihen on asennettu Irmscherin valmistama nelipisteruisku, usein Suomessa maahantuojan/jälleenmyyjän toimesta uuteen autoon. Tehoa on siis hieman enemmän kuin kaasutinmoottorisessa normaalimallissa ja käyttöominaisuudet myös nelipisteruiskun mukaiset verrattuna "juuttuva"kurkkuiseen Varajet-kaasariin. (kun Noita tehtiin, koska tuohon aikaan Suomessa oli työsuhdeautoissa verotusperusteena moottorin iskutilavuus ja 1.3-litraisessa oli edullisin työsuhdeautoetu. Samasta syystä tehtiin Fordilla näitä Sierra 1.3 Stockmann-turboja.
Kyllähän nuo ohjaustehostin ja kattoluukku ovat aika harvinaisia varusteita Kadetissa ainakin täällä Suomessa.On 2004-01-12 15:30, njvp wrote:
Jep.. Sain kuulla ett auto on tuotu 90-luvun alussa saksasta. eli tuo on hyvin mahdollista, mutta entäs sitten nuo lisävarusteet? Ovatko normaaleja ns. K-Eurooppa malleissa?Entä Mites sitte saan selville venttiilien määrän ja tuon moottorin tyypin?(aika rookie auto asioissa(16v.))jos joku hieman valottaisi?
Jos auto on tuon ikäinen ja moottori on 1.6i, niin se on todennäköisesti C16NZ eli yksipisteruiskulla varustettu 75 hv moottori. Ja on siis 8-venttiilinen OHC-moottori.
Katsopas onko yksi vai kaksi nokkapyörää.. eli 8v kapeampi yläkerta, kun vähemmän tavaraa.. moottorissa ei käsittääkseni missään lue venttiilien määrää. Moottorikoodi kyllä stanssattu 4.pytyn viereen, oikealle puolelle. esim 18E ja numerokoodi..On 2004-01-12 19:37, njvp wrote:
kiitos paljon!lukeekohan toi moottorin tyyppi ja venttiillien määrä jossain moottorissa tai papereissa ku epäluotettavista lähteistä kuulin ett vois olla 16-venttiilinenki???
t:Ville
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
hups, ajatusvirheEi vuonna 1989 Opel edes tehnyt vielä 1.6-litraisia 16-venttiilisiä moottoreita. Ne tulivat myöhemmin, vasta 1990-luvun puolessa välissä ja niissä lukee päällä Ecotec. Vanhoissakin 2-litran 16V:issä (20XE, C20XE) lukee isolla 16V moottorin päällä.
t:Ville
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
"puoliväli" tässä olkoon 1993-1998, 1990-luvun alkupuoli olisi 1990-1994... (hyvä keksiä määrittelyjä jälkeenpäinOn 2004-01-13 11:57, Tuomas wrote:Ei 1993 ole ihan puoltaväliä vielä kuitenkaanOn 2004-01-12 20:55, ata wrote:
vasta 1990-luvun puolessa välissä
Mutta Kadetissa siis ei ollut koskaan tehtaalta 1.6 16v-moottoria, sehän tässä oli pointtina.


