Eli tämmönen homma tapahtuu noin kerran kuussa kun sammutan auton esim.tankkauksen ajaksi ja laitan auton takasin käyntiin n.20min sisällä sammutuksesta syttyy moottorin vikavalo.
Joka kerta kun luen koodin se näyttää koodia 92 eli herjaa nokka-akselin asentotunnistinta .Tämä anturi on ½vuotta vanha ja vaihdettu ooppelilla.
Vikavalo sammuu aina tällä akkukenkä irti tekniikalla ja hieman "asettelemalla" sitä anturin johtoa(kerran jopa sammunut itsestään sillä aikaa kun kävin duunissa eli auto oli sammutettuna noin 30min).
Oma teoria tuosta "viasta" on semmonen ,että huonokuntoinen kampiakselin asentotunnistimen johto (Kuoriutunut johto monesta kohtaa) jotenkin antaa häikkää tolle nokka-akselin tunnistimelle??Nyt kummatkin johdot on suojattu semmosella "suojaputkella" joten johdot eivät pääse edes sieltä imusarjan nurkilta hinkkaamaan toisiinsa.Jos jollain ois jotain teoriaa mikä tuolla sytyttää vikavalon olisin enemmän kun kiinnostunut kuulemaan sen
Mulla ei ole tuosta tunnistimen vaihdosta mitään kuittia kun en itse tuota hommaa ole teettänyt enkä maksanut niin en oikein voi mennä ooppelillekkaan piinaamaan äijiä joten puran tämän "ahdistuksen" teihin
